Gebelik

Gebelikte Solunum Sistemi

Gebelik sürecinde her sistemde olduğu gibi Gebelikte Solunum Sistemi nde de değişiklikler meydana gelebilir. Gebelikte oksijen ihtiyacı arttığı için progesteron solunum merkezini uyarır. Buna bağlı olarak gebede solunum sayısında artış (hiperventilasyon) görülür. Gebelikte artan oksijen ihtiyacını karşılamak için akciğerlerde de değişiklikler meydana gelir. Diyafram yukarıya doğru yükselir. Anne adayında nefes verdikten sonra akciğerlerde kalan nefes miktarı azalır. Anne adayının burundan soluk alıp vermesi zorlaşmıştır. Bunun nedeni burnun iç kısmında ödem (şişme) meydana gelmesidir. Kadınlarda burun kanamaları daha sık görülür. Üst solunum yollarında damarlanma artar. Soluk borusunda (Larenkste) ödem ve buna bağlı olarak ses kısıklığı görülebilir. Ödemin nedeni gebelikte artan östrojendir.

Gebelikte Solunum Sisteminde Meydana Gelen Anatomik Değişiklikler

Akciğerler, soluk borusu ve alveollerde (akciğerlerdeki küçük kesecikler) gebeliğin başlaması ile birçok değişiklik meydana gelir. Solunum sisteminin tamamında ödem ve salgı miktarında artış meydana gelir. Buna bağlı olarak da anne adayında burun tıkanıklığı, ses kısıklığı, öksürük nöbetleri ile ses tonunda değişiklik meydana gelebilir. Kadınlarda hava yolundaki değişimlerden meydana gelen en önemli sorun soluk alıp vermede zorlanmadır ve en sık kadın sırt üstü yatarken zorlanmaya başlar.

Gebelikte Solunum Sistemi yakınmaları ve Öneriler

Gebelikte Nefes Almada Zorlanma (Solunum Sıkıntısı);

Solunum sistemi değişiklikleri ve kansızlık (anemi) nedeniyle kadınlarda sıklıkla nefes almada zorlanma meydana gelebilir. Özellikle gebeliğin son aylarında önemli bir sorundur.

Gebelikte Nefes Almada Zorlanma İle Baş Etme

Sık sık solunum sıkıntısı yaşayan anne adaylarına, yastığın başını yükselterek yatmaları önerilir. Yatmadan önce anne adayı odayı havalandırmış olmalı ve mümkünse odayı nemlendirmelidir. Odayı nemlendirmek için piyasada satılan nebulizatörler kullanılabilir.  Burun tıkanıklığını azaltmak için burnuna tuzlu su çekmeli ya da eczanelerde satılan serum fizyolojiklerden damlatmalıdır. Burun deliklerindeki nemliliği artırmak için, ince bir tabaka halinde vazelin sürmesi önerilir. Burun tıkanıklığı ve burun kanaması şikâyetini rahatlatmak için odanın nemlendirilmesi gereklidir.

Oda iyi havalandırılmalı ve odadaki oksijen miktarı artırılmalıdır.

Mümkünse uyuduğu odada canlı çiçek ya da evcil hayvan bulundurmamalıdır.

Gebelikte solunum sıkıntısı olan anne adayı yatmadan önce çok fazla yemek yememelidir. Solunum sıkıntısı olan gebe kadın merdiven çıkarken nefes almada sıkıntı çekerse durup dinlenmesi, solunum ve gevşeme egzersizleri yapması önerilir.

Dekonjestanlar (burun tıkanıklığı için ilaç) ve burun spreyleri burun tıkanıklığını arttırarak başka rahatsızlıklara neden olabileceğinden bu maddeler kullanılmamalıdır.

Gebelikte Uyumada Güçlük;

Başta solunum sıkıntısı olmak üzere bebeğin hareketlerinin artması, sık idrara çıkma, bebeğin basısı nedeniyle rahatsızlık, bacak krampları ve eski alışılmış uyku pozisyonunu alamama en önemli nedenlerindendir ve gebeliğin son aylarında yoğun olarak yaşanır.

Gebelikte Uyumada Güçlük ile baş etme

Anne adayı uyumadan önce ılık duş alabilir. Ilık süt içebilir. Gebelikte gevşeme egzersizleri yapabilir. Hoşlandığı müzikleri dinleme, kitap okuma, sessiz ve loş bir ortam sağlama, yatarken rahat edebileceği pozisyonu alma gibi önerilerde bulunulur. Mümkünse yatmadan 2–3 saat önce fazla yemek yememelidir.

Ayrıca dinlenirken veya uyurken bebeğe daha rahat oksijen gitmesini sağlamak için yan yatış pozisyonu önerilir. Ayrıca yan yatar pozisyondan tansiyon düşüklüğüne neden olmamak için yavaşça kalkmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu