Gebelik

Gebelikte Sindirim Sistemi şikayetleri Nelerdir?

Gebelik döneminde kadının sindirim sisteminde birçok değişiklik meydana gelir ve buna bağlı olarak kadında birçok sorun ortaya çıkar. Bebeğin büyümesi ve baskı yapması, hormonlardaki değişiklikler nedeniyle gebelikte sindirim sistemi şikayetleri ortaya çıkar. Bunlar, tükrük miktarında artma, yemek borusunda yanma hissi (reflü), mide yanması, kabızlık gibi şikâyetleridir.

Gebe kadının mide ve bağırsaklarında gebeliğe bağlı birçok değişiklik olur. Bu değişiklikler, ağızda başlar, besinlerin en son vücuttan atıldığı nokta olan makatta (anüs) son bulur.

Gebelikte yemek borusu ile mide arasındaki kapak gevşer. Bu gevşeme nedeniyle, bebeğin bası yaparak yukarıya doğru ittiği midenin içindeki mide asidi yemek borusuna doğru kaçar. Bu nedenle kadınlarda yemek borusunda ve midede yanmalar meydana gelir. Yemek borusuna mide asidinin kaçmasına ve yemek borusunun tahrişiyle meydana gelen yanma hissine reflü denir. Gebelikte midede, asid ve pepsin salınımı artar. Gebelik hormonu progesteronun etkisiyle mide hareketleri yavaşlar ve midenin boşalması gecikir. İnce ve kalın bağırsakların hareketleri progesteron nedeniyle yavaşlar.

Gebelikte Sindirim Sistemi şikayetleri Nelerdir?

Gebelikte Diş Eti Kanaması

Gebeliğin ilk döneminde başlar, yoğun olarak son dönemde görülür. Ağız değişikliklerinin yanı sıra diyetteki C vitamini eksikliğinde diş eti kanaması sıklığını artırır.

Diş eti kanaması olan gebe kadın neler yapmalıdır?

Anne adayı yemeklerden sonra ağzını su ile çalkalayıp, yumuşak bir diş fırçası ile dişlerini fırçalamalı, sert ve diş eti kanamalarına neden olabilecek yiyeceklerden kaçınmalıdır. Anne adayı proteinden zengin (et, süt, yumurta, yoğurt vb.) gıdalar, taze meyve ve sebze yemelidir.

Gebelikte Tükürük Salgılanmasında Artış (pityalizm)

gebelikte tükürük salınımında artış

Gebelikte sindirim sistemi şikayetleri nden biri de tükürük miktarındaki artıştır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Tükürük salgısında artış şikâyeti (pityalizm) olan gebe kadın neler yapmalıdır?

Gebeler, sarı leblebi, kraker yiyebilir, sakız çiğneyebilir, sert şekerleme emebilirler. Pityalizmi hafifletmek için bölgesel olarak damar daraltıcı solüsyonlarla ağız içine gargara yapılması önerilir.

Gebelikte Mide Yanması

Gebeliğin son döneminde (24-40 hf) yaygın olarak görülen şikâyetlerdendir. Midenin hareketlerinin yavaşlamasının yanı sıra psikolojik şikâyetler, yorgunluk ve uygunsuz diyet (yağlı ve kızartılmış yiyecekler gibi) alımı da bu belirtinin ortaya çıkmasını sağlar. Gebelikte mide yanması en sık görülen gebelikte sindirim sistemi şikâyetlerindendir.

Gebelikte mide yanması şikâyeti olan gebe kadın nelere dikkat etmelidir?

Anne adayı aşırı yemek yememeli, sık ve küçük öğünler halinde yemeli, yağlı ve kızarmış yiyecekler yememeli, yemeklerden sonra hemen yatmamalı bunun yerine sırtını küçük bir yastıkla destekleyerek kısa bir süre oturmalıdır. Mümkün olduğu kadar yatmadan hemen önce bir şey yiyip içmekten kaçınmalı, yemeklerden sonra ağzını sodyum bikarbonat ile çalkalamalı, kahve ve sigaradan uzak durmalı ve doktor kontrolünde antiasit kullanmalıdır.

Gebelikte Yemek Borusunda Yanma (Reflü)

boğazda yanma

Gebelikte yemek borusunda yanma şikayeti, gebelikte sindirim sistemi şikayetleri nin önemlilerinden ve kadını en fazla rahatsız edenlerindendir. Sıklıkla sindirim sistemindeki değişikliklere bağlı olarak, özelliklede mide ile yemek borusunun arasındaki kapağın gevşemesi ve midedeki besinlerin yemek borusuna kaçması sonucu görülür. Özellikle gebeliğin son aylarında şikayetler artar. Reflü şikâyeti olan gebelerde; yemeklerden sonra ya da yatar pozisyonda göğüs kemiği arkasında yanma hissi veya anne adayının ağzına ya da boğazına acı-ekşi su gelmesi gibi yakınmalar olur.

Yemek borusunda yanma şikâyeti olan anne adayı neler yapmalıdır?

Anne adayına reflüyü hafifletmesi için, yatarken başını yükseltmesi, az yağlı ve proteinden zengin besinler tüketmesi, portakal suyu, domates, kahve, alkol gibi tahriş edici maddelerden kaçınması, yemeklerden sonra 2–3 saat boyunca yatmaması ve sigara içiyorsa bırakması önerilebilir. Doktor önerisiyle, alüminyum hidroksid, magnesium trisilikat, ve magnezyum hidroksit gibi sıvı antiasitler verilebilir. Sodyum bikarbonat içeren antiasitler fazla kullanıldığında sodyum retansiyonu ve ödeme yol açabileceğinden tercih edilmemelidir.

Gebelikte sindirim sistemi şikayetleri çoğunlukla azalarak ortadan kalkar. Eğer yaşanan şikâyetler gerilemezse kadının bir gastroenteroloji uzmanına gitmesi önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu