Gebelik

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte karın ve kasık ağrısı, gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren başlayan ve gebelik sürecindeki kadınlarda en sık görülen şikâyetlerden biridir.

Gebelikte karın ve kasık ağrısı nedenleri?

  • Gebeliğin ilk haftalarında uterus (rahim) düzenli olarak büyümeye başlar ve bunun sonucunda uterusu karın boşluğunda tutmayı sağlayan bağ dokular gerilir ve annelerin karın ve kasık ağrısı hissetmesine neden olur. Gebelik sürecinin başında annelerin bu tür hafif kramp, bıçak saplanır gibi ağrı hissetmeleri normaldir.
  • Eğer ağrıların şiddeti ve süresi giderek artıyorsa ve anne dayanamayacak duruma gelmişse acilen doktora başvurulmalıdır. Bu durum düşük (abortus), plasentanın (bebeğin eşi) ayrılması ya da erken doğum gibi riskli durumların habercisi olabilmektedir.
  • Gebelikte annede kabızlık, şişkinlik ve gaz sonucunda da ağrı görülebilmektedir. Bu durumda anne öğünlerinde çok aşırıya kaçmamalı ve gaz yapıcı besinlerinden uzak durmalıdır.
  • Gebelik sürecinde idrar yolları enfeksiyonu sık görülen bir olgudur. Bu enfeksiyon annede akıntı, idrar yaparken yanma ve kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir. Ancak annenin idrarının ve akıntısının rengi çok koyulaştıysa, idrarının ve akıntısının keskin bir kokusu varsa en önemlisi kasık ağrıları annenin dayanamayacağı dereceye ulaştıysa erken doğuma neden olabilecek bir durum olduğundan mutlaka takip altına alınmalıdır.
  • Ayrıca mide ülseri, gastrit, apandisit vb. gibi durumlarda gebelikte annede karın ve kasık ağrılarına neden olabilmektedir. Bu ağrıların en önemli ayırt edici özelliği ağrıların düzenli olmasıdır. Bu gibi durumlarda da doktora başvurulması gerekmektedir.
  • Gebeliğin son trimesterindeki (son 3 ay) her türlü ağrı dikkate alınmalıdır. Çünkü doğumun habercisi olabilir. Kasıklara doğru belde de hissedilen ve ara ara gelip giden ağrılar varsa doğumun başlangıç belirtisi olabilir. Doktora başvurulmalıdır.

Gebelikte karın ve kasık ağrılarının azalması için annenin ayaklarını kendine doğru çekerek ya da hafifçe yukarı kaldırarak rahat bir pozisyonda dinlenmesi veya ılık bir banyo yapması rahatlamasına yardımcı olabilir. 6 saatten uzun süren ağrılar varsa, tansiyon yüksekse, halsizlik de varsa riskli bir durumun habercisi olabilir. Doktora başvurulmalıdır.

                                                                                                    Şeyma Aracı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu