Gebelik

Gebelikte Günlük Yaşam Nasıl Olmalıdır?

Gebelik normal ve fizyolojik bir süreç olmasına rağmen, kadınların gebelikte günlük yaşam ları etkilenebilir. Çalışma, seyahat ve bilgisayar kullanımı günümüzde kadınların yaşamının vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir.

Gebelikte Günlük Yaşam Çalışma

gebelikte çalışma

Gebelikte, kadının çalışmasına engel oluşturacak bir sağlık sorunu olmadığı sürece iş yaşamına devam edilebilir. Gebelik normal bir olaydır ve gebelikle ilişkili bir sağlık sorunu olmadığı sürece, gebelikte günlük yaşam ın önemli bir parçası olan çalışma yaşamına devam edilmelidir. Gebelikte çalışma kadını daha hareketli ve üretken yapar. Gebelik sürecinde bu üretkenliği sürdürmek önemlidir.

Anne adaylarının çalışırken dikkat etmeleri gereken durumlar:

  • Kadının çalıştığı yerde ağır kaldırma ve taşıma gibi işlerden kaçınması gereklidir.
  • Anne adayı çok uzun süre ayakta kalmamalıdır.
  • Anne adayı oturarak çalışması gereken bir iş yapıyorsa, çok uzun süre oturmamalı. Belirli aralıklarla mola vermeli ve yürümeli, ara ara ayaklarını yukarıya kaldırmalıdır. Uzun süre bacak bacak üstüne atmamalıdır.
  • Uzun süre oturarak iş yapıyorsa kullandığı sandalye belini iyi desteklemeli, gerekiyorsa belini destekleyecek bir yastık kullanmalıdır.
    Anne adayı çalıştığı ortamda aşağıda belirtilen durumlar varsa, iş yerini bilgilendirmeli ve birim değişikliği talep edebiliyorsa birim değişikliği talep etmelidir.
  • Uzun süre ayakta kalmasını gerektirecek bir iş yapıyorsa,
  • Çalıştığı ortamda gebeliğe zarar verecek radyasyon, zehirli kimyasal maddeler (benzol, karbon monoksit, civa ya da fosfor) varsa,
  • Çalıştığı ortam aşırı sıcak ya da soğuk ise.

Çalışan anne adayları, doğum öncesinde ve doğum sonrasında kaç gün izin kullanabilirler? Her ülkede bu kurallar değişmektedir. Ülkemizde anne adaylarının doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izin kullanma hakkı vardır. Eğer kadın, çalışabilir raporu alabilirse, gebeliğinin 37. haftasına kadar çalışabilir. Kullanmadığı 5 haftalık izin hakkını, doğumdan sonraki izinlerine ekleyebilir. Son günlerde ülkemizde doğum izniyle ilgili yasal değişiklikler yapılmaya çalışılmaktadır. Kadınlar değişiklikleri çalıştıkları kurumlardan elde edebilirler.

Gebelikte Günlük Yaşam Bilgisayar Kullanımı

gebelikte bilgisayar kullanımı

Gebelikte günlük yaşam ın önemli parçalarından biri olan bilgisayar kullanımı, anne adayı masa başında çalışıyorsa hayatının vazgeçilmez parçalarından biridir. Bilgisayar kullanan anne adaylarına, bilgisayar kullanırken rahat bir masa, sandalye ve belin desteklenmesi önerilir. Kadınlar çok uzun süre bilgisayar ekranına bakmamalı saat başı ya da en geç iki saatte bir on dakika ara vermelidir. Ara verdikleri zaman, boyun kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmaları ve yürümeleri önerilir. Çok uzun süre bilgisayar kullanmanın gözlerde yorgunluk ve kuruluğa yol açtığı unutulmamalıdır. Ayrıca kadınlarda, uzun süre bilgisayar kullanmak, strese yol açar.

Gebelikte Günlük Yaşam Seyahat

gebelikte seyahat

Gebelikle günlük yaşam ın önemli bir parçası olan seyahat, eğer anne adayında riskli bir durum yoksa sakıncalı değildir. Eğer uzun süreli bir seyahat söz konusu ise, anne adayı durumu hekimi ile paylaşmalı ve risklerle ilgili bilgi almalıdır.

Otomobil, tren veya uçak ile seyahatlerin bilinen herhangi bir zararı yoktur. Anne adayları, otomobil ile seyahat ederken sık sık (2 saat) mola verilmeli ve kadın yürümelidir. Gebe kendisi araç kullanıyorsa mutlaka emniyet kemeri takmalıdır. Emniyet kemeri göbeğin altından ve üstünden gelecek biçiminde takılmalıdır.

Uçak seyahatlerinde ise kadın ara ara ayağa kalkmalı ve dolaşmalıdır. Kadınlarda eğer, kanama şikâyeti varsa, önceden erken doğum ya da düşükle sonuçlanan gebeliği varsa yolculuk yapması sakıncalı olabilir. Anne adayının seyahat etmesi zorunlu ise, acil bir durumda bakım alabileceği bir doktor ve hastanenin olduğu bir yeri tercih etmelidir. Uzun süreliğine seyahat edecekse elindeki tüm gebelik izlemi belgelerini ve raporlarını yanında götürmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu