Gebelik

Gebelikte Deri Değişiklikleri Nelerdir?

Gebelikte hormonların etkisi ile deride birçok değişiklik meydana gelebilir. Bu değişikliklerin bir kısmı gebelik sonlandıktan sonra eski haline dönerken bazıları kalıcı olabilir. Kadınlar sıklıkla pigmentasyon değişiklikleri (deride koyulaşma), Melazma Gravidarum (yüzde maske gibi koyulaşma) ve Strialardan (deride çatlaklar) şikayetçi olurlar, bunlar en sık görülen gebelikte deri değişiklikleri ndendir.

Pigmentasyon değişiklikleri (deride koyulaşma);

Melanin hormonu, östrojen ve progesteron hormonlarının etkisiyle deride koyulaşma görülebilir. Gebelikte deri değişiklikleri nden biri olan derideki koyulaşma esmerlerde, açık tenlilere göre daha belirgindir.  Meme çevresi, meme ucu, kasıklar, koltuk altları, perine bölgesinde (vajina girişi ile ve anüs arasındaki bölge) renkte koyulaşma görülür. Anne adaylarının gebelikte deri değişiklikleri nden biride “linea abla”dır. Linea alba kadının göbeğinin üzerinde beliren koyu renk bir çizgidir. Linea alba gebelik sonrası gerileyebilir, ancak tamamen gebelik öncesine dönmez. Göbek bölgesindeki koyulaşmayı engelleyecek herhangi bir yöntem yoktur.

Gebelikte Kıllanma (Hirşutizm);

Gebelik döneminde anne adaylarında meydana gelen hormonal değişikliklere bağlı olarak kadının kollarında, bacaklarında, kasık aralarında, yüzünde, sırtında kıllanma meydana gelebilir. Doğum sonrası eski haline kendiliğinden dönebilir. Çok sert ve kalın kıllarda gerileme olmayabilir.

Gebelikte Saçlarda Gürleşme;

Birçok anne adayı gebelik döneminde saçlarında gürleşme olduğunu ifade eder. Gebelikteki hormonal değişikliklerin saç sıklığını artırdığı düşünülmektedir. Doğum sonrası bu süreç son bulur. Doğum yapan kadının saçları doğum sonrası 4-20. haftalarda dökülmeye başlar. Anneler bu durumdan endişe ederler ancak endişe edilecek bir durum değildir. Saçların tekrar eski haline gelmesi ortalama bir yılı bulur.

Gebelikte Saç dökülmesi (Alopesi);

Anne adayını en fazla endişelendiren gebelikte deri değişiklikleri ndendir. Anne adayında erkek tipi saç dökülmesi başlar. Saç dökülmelerinin nedeninin hormonlarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Doğum sonrası sıklıkla eski haline döner.

Gebelikte kılcal damarların görünümünde belirginleşme;

Hormonların etkisi ile cilt altına yakın kılcal damarların genişlemesi sonucunda meydana gelir. En sık palmar eritem ve spider anjiomlar gözlenir.

Gebelikte Terleme

Gebelikte vücuttaki atık ürünleri uzaklaştırmak amacıyla ter bezlerinin aktivitesi artar. Bu nedenle kadınlar çok terlerler. Kadınlara aşırı terlemeye bağlı vücutta oluşacak pişik oluşumunu önlemek için her gün duş yapmaları önerilir. Duş yaparken ılık su tercih edilmeli çok sıcak suyla duş yapılmamalıdır. Anne adayı terlemeye engel olacak giysiler tercih etmelidir. Pamuklu veya yünlü kumaştan yapılmış giysiler tercih edilmeli, sentetik kumaşları kullanılmamalıdır.

Gebelikte Deri Değişikliklerinin tedavisi var mı?

Oluşan sorunların tedavisine karar vermek için, doğum sonrası en az bir yıl beklenmelidir. Kadının yaşadığı sorun hala devam ediyorsa bir dermotoloji uzmanına (cilt hastalıkları uzmanı) giderek tedavi seçenekleri hakkında bilgi almalıdır.

Aşırı kıllanma için epilasyon, saç dökülmeleri için saç ekimi, aşırı terleme için botoks- klipsleme, yüzdeki lekelenmeler için dermatolojik peeling (cildi soyma) gibi tekniklerden faydalanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu