Gebelik

Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları

Gebelikte dengeli beslenmenin püf noktaları bilerek bir gebelik dönemi geçirmeye ne dersiniz? Hadi başlayalım:

  • Soya sütü: Soya sütünün günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyacını karşılaması bakımından önemli bir besindir. Her zaman çantanızda bulunabilecek bir besin olan soya sütünü gebelik döneminde kolaylıkla tüketebilirsiniz.
  • Yoğurt: Normal zamanlarda da vazgeçemediğimiz lezzetli bir besin olan yoğurt vitamin ve mineraller bakımından zengin olması günlük kalsiyum ihtiyacının %25’ini karşılaması bakımından da besleyici bir besindir. Konsantre olan diyet yoğurtlar normal yoğurtlara göre kalsiyum oranı yüksektir. Gebelik döneminde tavsiye edilir.
  • Portakal suyu: Günlük kalsiyum ihtiyacının %15’ini de karşılayan portakal suyu günlük C vitamini ihtiyacının %5’sini de karşılamış olursunuz. Gebelikte önerilmeyen greyfurt suyu vitamin ve yiyeceklerle etkileşmesinden emilimi bozar. Bu yüzden içilmemesi sağlık açısından daha uygundur.
  • Az yağlı ya da yağsız peynirler: Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta pastörize edilmiş, paketlenmiş ve bildiğiniz bir peynir çeşidi kullanmaktır. Yağsız süt ürünleri diğer ürünlere nazaran daha çok kalsiyum ve protein içermektedir. Gebelik dönemi ise kalsiyumun yoğun olarak emildiği bir dönemdir.
  • Mısır, tahıl gevrekleri, müsli ve lifli bisküviler: Özellikle mide yanması, reflü gibi şikâyetlerin arttığı gebelik döneminde çantanızdan eksik etmemeniz gereken tahıllı gevrekler ve mısır gevreklerinin şekersiz ve doğal olanlarını kuru meyve, badem ve fındık gibi besinlerle, yağsız sütle çeşitlendirerek içinizin kıyıldığı bir anda kurtarıcınız olur. Bağırsağınızın çalışmasına da yardımcı olacak bu besinler oldukça da doyurucu ve sağlıklıdır.

Sağlıklı ve mutlu bir gebelik geçirmeniz dileğiyle…

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu