Gebelik

Gebelikte Cinsel ilişki

Gebelikte cinsel ilişki eğer gebelikte bir sorun yoksa, cinsel yaşama devam edilebilir. Gebelikte  cinsel ilişki gerekmedikçe kısıtlanmaz. Gebelik boyunca, anne adayında cinsel istekte artma veya azalma olabilir. Özellikle gebeliğin ilk 16 haftası bulantı, kusma, memelerde büyümeye bağlı ağrı, yorgunluk, halsizlik, düşük yapma endişesi gibi nedenlerle anne adayının cinsel ilgisi ve isteği azalabilir. Bulantı ve kusma şikâyetleri varsa, bazı anne adaylarında tiksinme de olabilir ve eşinin normal vücut ve nefes kokularına bile tahammül edemeyecek kadar tiksinti yaşayabilirler ve bu onların gebelikte cinsel ilişki lerini olumsuz etkileyebilir.

gebelikte cinsellik

Gebeliğin ikinci yarısı (17-24. hafta), bulantı, yorgunluk ve düşük korkusu geçtiği ve alt bölümdeki dolaşım arttığı için cinsel uyarılma kolaylaşır ve cinsel istek artabilir. Gebeliğin üçüncü yarısında (25-40.hafta) ise pelvik (alt bölge) bölgede dolaşım artmasına rağmen, gebenin karnının büyümesi ve bedenindeki bir takım başka değişiklikler nedeniyle, bebeğe zarar verme endişesiyle, orgazm sırasında rahimde meydana gelen kasılmaların doğumu başlatacağı endişesi ile anne adayı cinsel ilişkiden uzak durmaya başlayabilir. Ancak yapılan çalışmalar cinsel aktivite sırasında rahimdeki kasılmaların bebeğe herhangi olumsuz bir etki yapmadığı ve doğumu başlatmada herhangi bir etkisi olmadığı belirtilmiştir.

Gebelikte cinsel yaşamı, kadının cinselliğe yüklediği anlam, inanışları, eşlere anne ve babalığa yüklediği anlam, bilgi yetersizliği, cinsel ilişkiyle ilgili olumsuz düşünceleri de psikolojik olarak olumsuz etkiler. Toplumun gebe kadının cinsel ilişkisine yüklediği anlamda olumsuz etkiler.

gebelikte cinsell yaşam

Anne adayının bir önceki gebeliğinde yaşadığı sorunlarda (sık düşük yapmış olmak, tedaviyle gebe kalmış olmak, uzun yıllar sonra gebe kalmış olmak, önceki gebeliklerinde ciddi sorunlarla karşılaşmış olmak) onların gebelikte (Hamilelikte) cinsel ilişki lerini olumsuz etkiler. Bazen kadın cinsel ilişki yaşasa bile, cinsel memnuniyette azalma, ağrılı cinsel ilişki ve orgazm olamama gibi sorunlar yaşayabilir.

Gebelikte cinsel ilişki, kadının ve erkeğin cinselliği gebelik döneminde göz ardı edilmemelidir. Bebek bekleyen çiftler için farklı cinsel ilişki pozisyonları önerilebilir. Ancak, en iyi pozisyon çiftlerin kendilerinin belirlediği ve rahat ettikleri pozisyondur. Gebelik döneminde farklı yeni pozisyonlar deneyerek cinsel ilişkinin daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilirler. Çiftler arasındaki iletişimin sürdürülmesinde, gebelikte cinsel ilişki nin devamı önemlidir.

Eşler gebelik döneminde cinsel ilişki yaşayacaklarsa, mümkünse prezervatif ( kondom) kullanarak cinsel ilişki yaşamalıdırlar. Bunun nedeni erkeğin boşaldığı sperm sıvısında rahimdeki kasılmaları artıracak prostaglandin deniler özel bir maddenin bulunmasıdır. Eş kondom kullanarak bu maddelerle anne adayının temasını önlemiş olur.
Anne adayının gebelik döneminde cinsel ilişkiden uzak durması gereken durumlar.

Eğer aşağıda belirtilen durumlar söz konusu ise gebelikte cinsel ilişki önerilmez.

cinsel yaşam önerilmez

  • Bebeğin eşinin rahimde yerleştiği yer aşağıda ve doktor cinsel ilişki yasağı koyduysa.
  • Kadında vajinal (hazne) akıntı varsa ve çok sık tekrarlıyorsa.
  • Anne adayında düşük riski varsa
  • Anne adayında vajinal kanama varsa
  • Anne adayında erken doğum riski varsa kesinlikle cinsel ilişki önerilmez.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Doğum kontrol hapı kullandım eşim korunmadi hapı basladim sekiz gün sonra birlikte oldum hamile olabilirmi yim

    1. Merhabalar, adetin ilk beş günü içinde başladıysanız ve her gün bir tane düzenli alıyorsanız gebelik oluşmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu