Gebelik

Gebelikte Cep Telefonu Kullanımı

Gebelikte cep telefonu kullanımı sadece gebelerde değil normal insanlarda da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Cep telefonun çıktığı 90’lı yıllarda kullanılmaya başlandı ve o günden bu güne zararlı olduğuna dair birçok çalışmalar, açıklamalar mevcuttur. Geçmişten günümüze yapılan birçok araştırmalarda ise gebelikte cep telefonu bir kısım gebede olumsuz etkiler göstermişken, bir kısım gebede ise olumsuz bir etki göstermemiştir. Bu konuda detaylı araştırma yapılması yapılan olumlu olumsuz açıklamaların güvenirliliğini arttıracaktır.

Yaklaşık olarak 16 yıldır cep telefonu kullanılmakta ve gebelikte cep telefonunun kullanımının zararlı olduğu hemen 15 yıllık bir süre içinde zararlı bir etkisini gösterememektedir. Bazen bir durumun zararını görmek için 15 yoldan daha fazla bir sürecin geçmesi gerekebilir. Gebelikte cep telefonun zararlarının olup olmayacağının anlaşılması oldukça zaman gerektiren bir durumdur. Cep telefonları yaklaşık 16 senedir kullanılmakta ve cep telinin zararları 16 seneden beri cep teli kullanan kişilerde incelenebilir. Yani daha uzun sürelerde cep teli kullanan biri olmadığı için uzun yıllara dayanan bir kullanımın oluşturabileceği zararlar bilinememektedir.

Sonuç olarak gebelikte cep telefonu kullanmanın zararlı olup olmadığı konusunda araştırma yapılsa da bilgiler kısa süre içinde oluşturulmuştur ve kesin bir bilgi olarak değerlendirilemez. Ancak cep telefonu kullanırken mümkün olduğunca kısa konuşulmalı, gebelikte cep telefonunu üzerinde taşımaması gerekmektedir.

2008 senesinde yapılan bir araştırmada 13159 Danimarkalı çocukla yapılan araştırmalarda 90’lı yıllarda doğan bu çocukların bir kısmının annesi gebelikte cep telefonu kullanmış, bir kısmı ise cep telefonu kullanmamıştır. Bu yıllarda gebelikte cep telefonu kullanan annelerin çocuklarında duygusal sorunlar, davranış bozukluğu ve hiperaktivite gibi sorunların daha fazla olduğu belirtilmiştir.

2010 senesinde yapılan bir araştırmada ise henüz 14 aylık olan bebekler incelemeye alınmış ve bu araştırmanın sonucunda gebelikte cep telefonu kullanan annelerin çocuklarında çok hafif derecede etkilendiği belirtilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu