Gebelik

Gebelikte çalışma ve iş koşulları

Günümüzde çoğu kadın gebelikte çalışma hayatını sürdürmek zorundadır. Vücutta gebeliğin yarattığı farklı değişimlerden dolayı gebelik döneminde bulantı, kusma, kramplar, şişkinlik sık idrara çıkma yorgunluk gibi durumların yaşanması gebeliğe bağlı olarak gelişen semptomlardır ve bunlara bağlı olarak da gebelikte çalışma ve iş koşulları nedeniyle günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Gebe kadınlar bulundukları ortamlarda, çalıştıkları yerlerde duruma göre bazı koku ve besinlerden aşırı bir şekilde etkilenmektedir. Bu durumların yaşanmasından dolayı ise kanunlarda gebeler için farklı düzenlemeler yapılmıştır.

Gebelikte çalışmanın gebeliğe risk oluşturup oluşturmadığı hakkında yapılan araştırmalar kesin sonuç vermemiştir.  Ancak çalışma alanında tehlike oluşturulacak bir durum ya da zararlı bir madde olmadığı sürece doğuma kadar çalışmanın bir zararı olmadığı belirtilmektedir. Ayrıca kanunlarda doğumdan önce ve sonra izin, süt izni ile ilgili düzenlemeler de yapılmıştır.

Hangi durumlarda gebelikte çalışma kısıtlaması ya da tamamen durdurma söz konusudur?

  • Gebelik döneminde kanama olması
  • Dilatasyon yani rahim ağzı açılması
  • Rahimle ilgili malformasyon olanlar
  • Polihidramnions yani suyun fazla olması
  • Önceki gebeliklerde erken doğum yapmış kişiler
  • Yüksek tansiyon
  • Fetusta büyüme geriliği

Bazı işler gebe kadının devamlı yolculuk yapmasını gerektirmektedir. gebelikte çalışma hayatı

İş türüne göre iş yerlerinde bazı kimyasal ve temizlik maddelerinin, solventler, radyasyon gebe olan kadına direkt temas etmekte ve bu durum gebe anneye ile bebeğe zarar vermektedir. Solunum yoluyla zarar veren civa kurşun gibi maddeler gebeliği tehdit edebilmektedir. Bu durumların oluşmaması için gebelikte çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için iş yeri sahibiyle görüşülmesi gerekmektedir. Gebelikte çalışma ve iş koşullarının iyileştirilmesi için bu duruma maruz kalmayacak bölümlere geçiş yapabilir ve bazı özel kıyafetler giyilebilir.

Gebelikte çalışma ve iş koşullarının yarattığı diğer durumlardan biri ise iş yerinin aşırı sıcak olmasıdır ki bu durum gebeliği olumsuz etkileyebilir. Böyle durumlarda hava almak için devamlı dışarı çıkmak ve bol bol sıvı tüketmek koşuluyla sıcaktan kaçınılması gerekmektedir.

Yapılan birçok araştırmalara göre özellikle kuaför ve güzellik salonlarında çalışan gebe kadınlar iş yerinde bulunan yüzden fazla kimyasal madde dolayısıyla olumsuz etkilere maruz kalabilmektedirler. Bu yüzden iş yaparken mutlaka eldiven ve yüz maskesi kullanılmalıdır.

Gebelikte çalışma durumu nasıl olursa olsun fazla ağır kaldırmaktan kati suretle kaçınılmalı, gün içerisinde eğilip kalkma durumunun olmasına dikkat edilmelidir. Gebelikte çalışma yaklaşık dört saatte bir dinlenme arası verilmeye çalışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu