Gebelik

Gebelikte Burun Kanaması

Gebelikte burun kanaması ; sıklıkla gebelikte burunda oluşan ödem (şişme)nedeniyle meydana gelmektedir. Gebe kadınlarında bazılarında gebelik boyunca bir ya da iki kez meydana gelmekteyken, bazı gebe kadınlarda gebelik süresince sık sık olabilmektedir. Sık sık yaşanan kanamalarda, gebelik dışındaki bazı faktörler de etkili olabilir. Dolayısıyla bu şikâyeti yaşayan gebe kadının mutlaka bir KBB’ye yani kulak burun boğaz doktoruna başvurması gerekmektedir.

Gebelikte burun kanamasının nedenlerine göre ilaç ya da koterizasyon tedavisi yapılabilir. Gebe kadın kanama meydana geldiğinde dik oturmalı, burun kenarlarına 5-10 dakika kadar baskı uygulayarak kanamayı durdurulmaya çalışılmalıdır. Kanamanın ısrarlı olduğu durumlarda burun çevresine buz uygulaması yapılabilir.

Gebelikte burun kanaması özellikle sigara kullanan, düzenli ve dengeli beslenmeyen, fazlasıyla burun kuruluğu yaşayan gebe kadınlarda oldukça sık görülmektedir. Bu sebeple gebelikte sigara kullanmamak, kirli hava bulunan ortamlardan kaçınmak, uyunan odayı sık sık havalandırmak ve nemini ayarlamak, burnu sert cisimlerle karıştırmamak, rahat nefes alıp vermek için burnun serum fizyolojik ile yıkanması, bol bol su tüketmek ve vitamin bakımından oldukça zengin olan sebze ve meyvelerin tüketilmesi kanamanın azalmasına yardımcı olabilir.

Gebelikte burun kanaması sırasında kanı temizlemek için mendillerin kâğıt olmamasına, suyla ve sümkürerek yapılan temizlikten kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca gebelikte burun kanamasını önlemek için bulunulan ortamın nemlendirilmesine dikkat edilmelidir.  Ortamı nemli tutmak için nebulizatörler kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu