Gebelik

Gebelikte Bol Su İçmenin Önemi

Günlük gerekli su tüketimi herkes için çok önemlidir. Her gün bol su tüketimi sağlıklı olmak ve metabolizmanın hızlı çalışabilmesi oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Gebelikte bol su içmenin önemi ise daha büyüktür. Gebelik döneminde anne ve bebeğin su ihtiyacı normalden daha fazladır ve günlük mutlaka yaklaşık on bardak su içilmesine önem gösterilmelidir.

Gebelik döneminde su içme ihtiyacı özellikle yaz döneminde artmakta ve su tüketim miktarının arttırılmasına önem gösterilmelidir. Gebelikte su içme ihtiyacı normal su ile karşılanmalıdır. Gün içinde su ihtiyacı çay, kahve, kola veya meyve suyu gibi içeceklerle karşılanması doğru değildir. Ayrıca bu içeceklerin içerdikleri zararlı maddeler nedeniyle çok fazla tüketilmesi önerilmez. Ayrıca fazla kalorili olmaları idrar yapımını çok fazla arttırarak normal olarak aldığınız suyun da vücudunuzdan hemen atılmasına neden olur.

Gebelikte bol su tüketmenin faydaları

gebelikte bol su içmenin faydaları

  • Rahimde oluşabilecek kasılmaları ve erken doğumu önlemektedir.
  • İdrar yollarının enfeksiyon kapmasını önlemektedir.
  • Cildinizin nem dengesini koruyarak cildin daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.
  • Gebelikte bol su içme gebelik döneminde yaşanabilecek kabızlığı ve hemoroidi önlemeye yardımcı olur.
  • Gebelik dönemini yaz aylarında yaşayan annelerin bu dönemi daha serin ve rahat geçmesine yardım eder.
  • Bulantı, mide yanması gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.
  • Bol su içmek vücutta oluşan tüm ödemi atmanıza yardımcı olur.

Su içemiyorum, zararı olur mu?

Gebelik döneminde çok az su içmek ya da hiç içmemek susuz kalmanıza yani dehidratasyona neden olmaktadır. Gebelik döneminde bol su içilmemesi rahimde fazla kasılmalara, sancıya, karın ağrısına ve idrar yolu enfeksiyonlarına, bunların yanında baş ağrısına, bulantıya ve kramplara neden olmaktadır. Gebelikte idrar koyu renkte olursa bu az su içildiğinin göstergesidir. Bu yüzden su içilmesi için yanınızda devamlı küçük cam şişede su bulundurmaya ve suyun rahat ulaşabileceğiniz bir yere koymaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu