Gebelik

Gebelikte Bitkisel çaylar ve Bitkisel İlaçlar

Günümüzde bitkisel çayların ve bitkisel ilaçların hayatımızdaki yeri çok eski zamanlara nazaran oldukça fazladır. Çok eskilerde sadece aktarlarda bulunan bitkisel çaylar ve ilaçlar artık günümüzde poşet içerisinde marketlerde de satılmaktadır. Bitkisel ifadesi çok masum, doğal, yararlı bir çağrışım oluşturduğundan herkes tarafından bilinçsizce tüketilebilmektedir. Özellikle gebelikte bitkisel çaylar ve bitkisel ilaçların alımında oldukça fazla dikkat edilmelidir.

Gebelikte bitkisel çaylar ve bitkisel ilaçların tüketilmesinde bilinçsizce hareket edilmesi, sıkça tüketilmesi gebe kadında; rahimde kasılmalara ve bunun doğuracağı erken doğum riskine, kanamaya ve düşük gibi oldukça önemli sorunların oluşmasına neden olabilir. Gebelik döneminde bitkisel çaylar arasında özellikle ahududu, sinameki, adaçayı, keten tohumu, fesleğenin oldukça fazla tüketilmesi bu sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Özellikle ahududu çayı doğum kasılmalarına sebep olmakta ve gebelik döneminde erken doğuma sebebiyet vermektedir.

gebelik döneminde bitkisel çay

Tüm bunların yanında başka bir grupta yer alan diğer bitkiler biberiye, lavanta, melisa yaprağı, kediotu, sarı kantaron, yaban mersini, aloe vera, karahindiba gibi bitki çayları da gebelik döneminde kanamaya ve düşüğe neden olabilmektedir. Gebelik döneminde bitkisel çayların ve bitkisel ilaçların tüketilmesine çok dikkat edilmeli ve mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Bitkisel çayların ve bitkisel ilaçların çok rahat temin edildiği günümüzde bitkisel çayların masum ifadesi gebelikte istenmeyen çok ağıt durumlara sebebiyet vermesi bakımından dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konudur. En yararlı olanın bile fazla tüketilmesi oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple özellikle gebelikte bitkisel çayların ve bitkisel ilaçların masum olmadığını sağlık için kullanıldığında bu konuda eğitim almış kişilerden yardım alınması gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu