Gebelik

Gebelikte Bel Fıtığı

Gebelikte Bel Fıtığı

Hamilelik döneminde bel ve sırt ağrılarının görülmesi çok yaygın olsa da bu ağrıların sebebinin bel fıtığı olması durumu çok da yaygın değildir.

Anne adayının hamilelik başlangıcından itibaren vücudunun gebeliğe uyum sağlamaya çalışması  bel fıtığı oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bazı pozisyonlarda ağrı şiddeti artarken bazı pozisyonlarda azalabilir. Doğum sonrasında bel fıtığı şikayetleri tam olarak geçmese de ağrılar ve şikayetler büyük ölçüde hafifler.

Gebelikte Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Hamilelik döneminde anne adayının şikayetleri arasında bacağa doğru yayılan bel ağrısı ve yürümede zorlanma şikayetleri varsa gebelikte bel fıtığı şüphesi üzerinde durulur. Bunun üzerinde hastaya MR çekilir ve bu yöntem bel fıtığının kesin tanısının konmasında önemli yer tutar. Ayrıca MR görüntüleme yönteminin gebeler için hiçbir sakıncası bulunmamaktadır.

Gebelikte Bel Fıtığının Tedavisi Nasıldır?

Hamilelik döneminde görülen bel fıtığı tedavisinde öncelikli amaç şikayetleri azaltmak ve annenin rahatlamasını sağlamaktır. Bu amaçla yola çıkarak tedaviyi planlayan beyin cerrahisi uzmanları tarafından hastaya istirahat önerilir ve ağrı kesici ilaçlar, lokal steroid enjeksiyonlar uygulanır. Ancak acil ve mecburi durumlarda ameliyat da yapılabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Gebe Kalınabilir Mi ?

Aklınızda “Bel fıtığı ameliyatından sonra gebe kalmanın riski var mı?” veya “Hangi doğum şekli daha uygun olur?”  Gibi sorularınız varsa bu sorularınızı mutlaka  beyin cerrahisi uzmanınızla cevaplandırmalısınız. Bazı durumlarda kişinin durumuna göre, ameliyat sonrasında gebe kalmasına  izin verilebilirken bazı durumlarda gebe kalmamasının daha iyi olacağı söyleniyor.

Sağlıkla kalın 🙂

                                                                                                                                                                                         Büşra YAĞCI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu