Gebelik

Gebelikte Ateş Basması

Gebelikte ateş basması belli bir yaştan sonra görülen menopoz döneminde görülen ateş basmalarına benzerdir. Dikkat edilmesi gerek noktalardan biri gebelikte ateş basmasının, enfeksiyon nedeniyle oluşan ateş yükselmesiyle karıştırılmaması gerektiğidir. Gebelikte ateş basması çok normal olan bir durumken ve tedavi gerektirmez iken, ateş yükselmesi enfeksiyona bağlı olduğu için tedavi edilmelidir. Bu iki durum arasındaki en büyük fark gebelikte ateş basması geçici bir durum fakat enfeksiyon nedeniyle ateş yüksekliği kalıcı bir rahatsızlıktır.

Gebelikte ateş basması bazen birkaç saniye sürebilirken bezen de dakikalarca sürebilmektedir. Gebelikte ateş basmaları olumsuz bir sorun ya da risk oluşturmamaktadır.

Gebelikte ateş basmalarının nedenleri

Gebelikte ateş basmasının asıl sebebi hamilelikten kaynaklı hormonal değişimdir. Bunun yanında gebelikte yaşanan kaygı, üzüntü, stres vb. gibi durumların yaşanması gebelikte ateş basmasına neden olabilmektedir.

Gebelikte ateş basmasında tedavi ve önlem

Gebelikte ateş basmasını önleyebilmek için kalın kıyafetlerden uzak durmak, bulunulan ortamın çok sıcak olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca beslenmeye dikkat etmek çok acı ve baharatlı besinler, çay ve kahvenin fazla tüketilmemesi gebelikte ateş basmasını önleyen durumlardır. Gebelikte normalde hiç tüketilememesi gereken alkolden uzak durmak gerekmektedir. Gebelikte yürüyüş, egzersizin düzenli yapılması, stresten olabildiğince uzak durmak, çok sakin, huzurlu bir gebelik geçirmek, gebelikte ateş basmasını önlemektedir. Gebelikte ateş basması için herhangi bir ilaç ya da bitkisel ürünler kullanılmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu