Gebelik

Gebelikte Araba Kullanmak

Gebelikte araba kullanmak veya araba yolculuğuna çıkmak herhangi bir sakınca oluşturmamaktadır. Ancak gebelikte araba kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle yapılması gereken ilk kural emniyet kemerinin mutlaka takılması gerektiğidir.

Gebelikte araba kullanırken direksiyonun dikkatli bir şeklide ayarlanması gerekmektedir. Direksiyonun yüksekliği karın bölgesine doğru değil göğse doğru ayarlanarak araba kullanmak gerekmektedir. Emniyet kemerinin doğru bir şekilde yani göğüs arasında ve göbeğin altında geçecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Böylece emniyet kemeri gebe kadına ve bebeğe zarar vermeyecektir. Ayrıca bebeğe zarar vereceğini düşündüğünüz için emniyet kemerini takmazsanız ufak bir kaza ya da ani frenle kendinize ve karnınızdaki bebeğe daha büyük zararlar verebilirsiniz. Kanama gibi sorunlar yaşamıyorsanız gebeliğin ilk haftası ya da ilk aylarında araba kullanabileceğiniz gibi sonraki aylarda da kullanmanızda bir sakınca yoktur. Ancak her zaman kontrollü olmanız ve aşırı hız yapmamanız gerekmektedir.

gebelikte araba kullanmak

Gebelikte araba kullanmak gebeliğin son ayında sakınca oluşturabilir. Çünkü doğum ağrılarının her an başlayabilir ve suyunuz da her an gelebilir. Ayrıca gebeliğin son ayında her an kanama da yaşayabilirsiniz. Bu durumların yaşanması özellikle tek başınaysanız oldukça büyük sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Gereğinden fazla bulantı ve kusma oluyorsa ve bunun yanında halsizlik ve göz kararması, bayılma, kanama da varsa araba kullanmaktan kaçınmalısınız. Gebelikte araba kullanırken herhangi bir sancı olursa ya da son ayda iseniz ve doğum sancısı başladıysa asla araba kullanmamalısınız.  Bu durumu yaşarsanız ve yalnızsanız mutlaka bir taksiyle ya da araba kullanacak birine arabayı vererek hastaneye gitmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu