Gebelik

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

Farklı nedenlerle gebelikte antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyulabilir. Gebelikte antibiyotik kullanımı nedenleri arasında solunum yolu enfeksiyonu, sinüzit, abse, idrar yolu enfeksiyonu, diş tedavisi, ishal gibi rahatsızlıklardır. Gebelikte antibiyotik kullanımı gerektiren bir durum söz konusu olduğunda, antibiyotiğin kullanımı doktor kontrolünde yarar-zarar hesabı yapılarak önerilir.

Gebelik döneminde antibiyotik kullanımı gerektiğinde antibiyotik kullanılmasına karar veren branş uzmanı ile hastayı takip eden kadın doğum uzmanının birlikte karar vermesi gerekmektedir. Antibiyotiklerin bazı çeşitlerinin gebelik döneminde kullanımı bebeğe zarar verebileceği gibi zarar vermeyen antibiyotik çeşitleri de bulunmaktadır. Gebelikte antibiyotik kullanımı belli oranda sakınca oluşturma riskine sahip olsa da antibiyotik kullanımın gerektiği durumlarda da kullanılmaması ve rahatsızlığın tedavi edilmemesi çok daha fazla risk oluşturabileceği için gebelikte antibiyotik kullanımında sakınca oluşturmamaktadır.

hamilelikte antibiyotik

Gebelikte antibiyotik kullanımı rahatsızlığın duruma göre değişiklik gösterebilir. Gebelik döneminde kullanılacak antibiyotik ya da başka ilaç hakkında bebeğe ya da anneye zarar vermediğine dair bilgi içerse de bir uzmana başvurulmadan, danışılmadan kullanılması sakınca oluşturabilir. Rahatsızlığı yaşayan her birey, gebeliği yaşayan her kadın yanı değildir. Gebelikte kullanılan bir ilaç ya da antibiyotik gebe bir kadında zararlı bir etki göstermese de başka gebe bir kadında zararlı bir etki gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu