Gebelik

Gebelik ve SLE (Sistemik Lupus Eritematozus)

Sistemik lupus eritematozus (SLE), otoimmün bir hastalık olup kadınların doğurgan çağlarında görülmektedir. SLE, vücudun kendi organ ve dokularını tahrip edecek antikorlar üretmesidir. Lupus, organların tutulumu sonucunda akciğerler, eklemler, kalp gibi vücudun birçok yerini etkilemektedir.

SLE hastalarından bazılarının şikayetleri gebelik döneminde hafiflerken bazılarının şikayetleri artmakta, bazılarının şikayetlerinde ise değişiklik olmamaktadır.

Gebelik öncesindeki en az 6 aylık dönemde hastalık sessiz fazdaysa,  organ tutulumu olmamışsa gebelik döneminin daha sorunsuz geçmesi beklenir. Ancak SLE hastalarının hamile kalmadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları gerekmektedir.

Gebelikte lupus (neonatal lupus)

Gebelikte lupus (neonatal lupus) nedeniyle tekrarlayan abortuslar (düşük), erken doğum, intrauterin gelişme geriliği, ölü doğum gibi durumlar meydana gelebilir. Aynı zamanda lupus hastası olan annelerin bebeklerinde erken doğum, kalp sorunları, cilt döküntüleri, rahimde gelişim geriliği görülebilir.

SLE hastası olan gebeler sürekli doktor kontrolünde olmalıdır. Kontroller gebeliğin son zamanlarında her hafta yapılmalı, bebeğin durumu ve gelişimi yakında takip edilmelidir.

Lupus hastalığının kesin net bir tedavisi yoktur. Tedavi hastaya özgü olarak yapılmaktadır. Son dönemlerde lupus hastalığının bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedilmekte ve bitkisel kürler önerilmektedir. Ancak doktorunuza danışmadan herhangi bir tedavi yöntemi uygulamamanızı öneriyoruz.

Büşra Yağcı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu