Gebelik

Gebelik Döneminde Yüzmek (Gebelikte Deniz ve Havuza Girmek)

Gebelik döneminde yüzmek sakıncalı mı? Gebelik döneminde yüzmek yani deniz ve havuza girmek sakıncalı mı? soruları oldukça fazla sorulmaktadır. Gebelik döneminde yüzmek sakınca yaratmasının aksine oldukça fayda sağlayan bir durumdur. Gebelik döneminde yapılan egzersizlerin yanında yüzmek de sırt ve bel ağrılarında azalmaya yardımcı olur. Ayrıca gebelik döneminin ilk aylarında yüzmek kusma ile bulantı gibi durumların azalmasına da yardımcı olmaktadır. Ancak gebelik döneminde yüzmede dikkat edilmesi gereken şey çok yorulmadan sakin, dikkatli bir şekilde yüzmektir ve jakuzi, sauna, su kayağı gibi zorlayıcı aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Gebelik döneminde yüzme sırasında kramp girme olasılığı yüksek olduğundan çok açılmadan yakın alanlarda yüzmek gerekmektedir. Gebelik döneminde düşük tehlikesi yaşayanlar, kanama görülmesi ya da su gelmesi durumunda aşırı aktivite gösterilmesi oldukça sakıncalıdır.

Gebelik döneminde yarım saat süreyle haftada 3-4 gün yüzmek yeterli ve oldukça faydalı olacaktır. Yapılan diğer egzersizlerde olduğu gibi gebelik döneminde yüzmeden önce yavaşça ısınma hareketleri yapılmalı ve tempoyu birden artırmaya özen göstermelisiniz. Sıvı alımına dikkat edilmeli yüzme eyleminden önce, yüzme esnasında ve yüzmeden sonra dehidratasyonu yani su kaybını önlemek için yeterli miktarda su ve farklı sıvıların alımına dikkat edilmelidir. Sporun uzun süre yapılması ve bu uzun süre içerisinde bir şeyler yememek kan şekeri seviyesini düşüreceğinden meyve gibi besinlerin sporun hemen ardından alınmasına dikkat edilmelidir.

gebelik döneminde yüzmek havuz

Havuz mu deniz mi?

Deniz normal kişilerde olduğu gibi gebe olan kişiler içinde daha güvenlidir. Gebelik döneminde yüzmenim havuzda yapılması çok kişinin kullanmasına bağlı olarak enfeksiyon kapma riskini arttırmaktadır. Havuzlara temizlik esnasında dezenfekte işlemi için bazı maddeler koyulmaktadır. Bu maddelerin dozu ayarlandığında iyi bir şekilde temizlenmiş bir havuzun gebelik döneminde yüzmeye zararı olmaz ancak havuza temizlik sırasında atılan bazı maddelerin aşırı kullanılması gebeliğe zararı dokunacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Gebelik döneminde yüzme sırasında kanama, su gelme durumu, sancı ya da kramp, göğüs ve karın ağrısı görülmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu