Gebelik

Gebelik Döneminde Süt Tüketimi

Süt içerdiği yüksek kalsiyum bakımından bebeğin kalsiyum ihtiyacını en iyi karşılayabilen bir besindir. Gebelik döneminde süt tüketimi bazı gebeler için işkence durumuna gelmektedir. İçerdiği laktoz intoleransı annede içildiğinde gaz, bulantılara sebep olduğundan içilmesi büyük sıkıntı oluşturmaktadır. Gebelik döneminin ilk aylarında içilmemesi çok büyük sıkıntı yaratmazken özellikle gebeliğin 20. Haftasından itibaren bebeğin sağlığı ve gerekli kalsiyum ihtiyacını karşılayabilme için kalsiyum çok büyük öneme sahip olmaktadır.

Gebelik döneminde süt içilemiyorsa bebek kalsiyum ihtiyacını anneden almaya başlayacak ve bu da annenin vücudunda sorunlar oluşmaya başlayacaktır. Bu sorunlar arsında uyuşma, bacaklarda oluşan kramplar, belirti göstermeye başlayacak ve bunların sonucunda doktorunuz takviye olarak kalsiyum tabletleriyle tedavi uygulayacaktır.

Gebelik döneminde içilemeyen süt yerine almamız gereken besinler neler olabilir? İşte bunlardan birkaçı:

  • Günlük bir kâse yoğurt
  • Bebekler ve çocuklara hazırlanmış hazır alınan minik yoğurt
  • Paket olarak alacağınız bir adet dondurma
  • Brokoliden bir porsiyon
  • Karper peynirinden iki adet
  • Özellikle kaşar peynirinden 1-2 kibrit kutusu büyüklüğünde tercih etmenizin çok faydası olacaktır.

Gebelik döneminde light yağsız ürünlerden seçeceğiniz süt ve süt ürünlerinin kalsiyum bakımından daha zengin olması size fayda sağlayacaktır. Şunu da göz ardı etmemek gerekir ki yağsız olan süt, peynir ve yoğurdun kalsiyum bakımından normallerine göre daha fazla olmasıdır. Bunları tercih etmeniz kilo kontrolü yapmanızı da sağlayacaktır. Ayrıca laktozsuz süt kullanımı içtiğinizde gaz sorunu yapan sütün gaza dönüşmesini azaltmış olacaksınız.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu