Gebelik

Gebelik Döneminde Sushi

Son yıllarda çok popüler olan özellikle Japonlar için ağırlıklı olarak doğal, deniz ürünlerin uzun ve sağlıklı yaşamak için başlıca besinleri haline gelen sushi tüm dünya da etkisini göstermiştir. Bu sebepten dolayı tüm dünyada dolayısıyla ülkemizde de sushi çok büyük önem kazanmıştır. Çiğ olan balığın marine edilmesiyle hazırlanmış, özel bir teknikle işlenmiş bir besindir. Sushi için her balık kullanılmaz. Dondurulmuş olarak muhafaza edilen bu balıklar yine dondurulmuş olarak satılır, çözdürülüp sushi hazırlanır. Peki, gebelik döneminde sushi nasıl bir etki göstermektedir?  Çiğ olarak kullanılan dondurulmuş balık çözdürülerek hazırlanmaya çalışılır. Dondurulup daha sonra çözdürülmesini sağlayarak çiğ balıktan üretilen besin içerisinde bakteri, parazit bulundurmaktadır. Bu parazit ise gebe annenin bebeğinde çok olumsuz riskler oluşturmaktadır. Bu risklerden biri bebekte sakatlığa sebep olmasıdır.

Ayrıca dondurulmuş olmasından kaynaklanan bakteri türlerinden en tehlikelilerinden biri olan listeria anneyi etkiler ve annede çok ciddi boyutta enfeksiyonlar oluşturur.  Bu durum gebe annede erken doğuma, doğumdan sonra bebek ölümlerine yol açmaktadır. Balık dışında da sür ve süt ürünlerinden pastörize edilmemiş besinlerin listeria adlı bakteri türünün oluşturması aynı risklerle karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Bunların yanında balıkta bulunan civa da diğer bir tehlikeli bir duruma neden olmaktadır. Civa bebeğin beyninde büyük hasarlara neden olmakta özellikle çiğ olarak tüketilen balıkla civa anneden plasenta aracılığıyla bebeğe geçmektedir.

Bu durumların ortaya çıkması balığın çiğ olarak ve gereğinden fazla tüketilmesi durumunda oluşacak durumlardır. Diğer et ürünlerinde de olduğu gibi balık da çiğ olarak tüketildiğinde zararlı olumsuz durumlarla karşılaşılacağından besinlerde bulunan bakterilerin iyice pişirilerek ve gerekli miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu