Gebelik

Gebelik Döneminde Su Tüketimi

Sayısız faydaları olan suyun gebelik döneminde günlük yeteri miktarda alımıyla ham anne hem de bebeğin sağlığı için çok su çok önemlidir. Dehidratasyon denilen susuz kalma özellikle bebek için ciddi derecede sorunlar yaratabilir. Gebelik döneminde sık yaşanan kabızlık, basur ve idrar yolları iltihabını önlemeye yardımcı olur. Toplum arasında bilinenin elde, ayakta şişkinliğin sudan kaynaklı olduğunun aksine suyun vücudun sıvı dengesini sağlamasından dolayı şişkinliklerin azalmasını sağladığına yardımcı olduğudur. Gebelik döneminde su cilt için de çok önemlidir. Bu dönemde sıklıkla yaşanan ciltteki değişimler kuruluk, büyük yarıklar şeklinde oluşan çatlaklar yeterli miktarda alınmayan suyla bu sorunların daha da artmasına, kronikleşerek ciltte yerleşmesine engel olmaktadır.

Gebelik döneminde günlük içilmesi gereken su miktarı duruma, şartlara göre değişse de minimum 2,5-3 litredir. Gebelik döneminde egzersiz yapanlar, sıcaklığın etsiyle su içme ihtiyacını arttıran yaz mevsimi, bu miktarı arttırabilir. Su takviyesinin hiçbir zaman meyve suları, musluk suyu, maden suyuyla yapılmaması, doğal olan kaynak sularının şişelenmiş olanları tüketilmelidir. Maden suyunu da tüketirken dikkat etmek gerekir. Çünkü maden suyu ödeme ve tansiyonun yükselmesine neden olabilir. İçilen suyun kaliteli olmasına özen göstermek faydaları açısından sanılandan çok daha önemlidir.

Gebelik döneminde musluk suyu içilmesi çok tavsiye edilemez. Musluk suyu içerisinde çok fazla bakteri barındırdığından, ağır metallerin bulunmasından dolayı içilmesi sakıncalıdır. Çok zor durumda kalınırsa musluktaki suyun iyice akıtılması daha sonra da güzelce kaynatılıp içilmesi gerekmektedir. Özellikle cam şişede bulunan suların içerisinde kimyasal maddeler olmadığı ve kullanılmadığı için tercihinizin bu yönde olması sağlığınız için çok önemlidir.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu