Gebelik

Gebelik Döneminde Röntgen Odasında Bulunmak

Gebelik döneminde röntgen odasında bulunmak

Gebelik döneminde gebe olduğunuzu bilmeden tanıdığınız herhangi bir yakınınız için röntgen çekilen odada bulunmak, gebelikte röntgen ışınlarına maruz kalmak, gebede gebeliğin riske girip girmediğiyle ilgili ciddi endişe yaşamasına neden olur. Sıklıkla gebe olup olmadığının farkında olmayan kadınların başına gelen bir durumdur.

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki; röntgen çekimine sırasında kişiler radyasyona maruz kalır. Çekim sırasında kullanılan radyasyon ortama yayılır. Röntgen çekilen kişinin yanında giren kişi ise ortamda bulunan radyasyona maruz kalır. Gebelik döneminde röntgen odasına giren kişi mutlaka radyasyona maruz kalmış olur. Kurşun yelek girerek röntgen odasında bulunmak röntgene maruz kalma dozunu çok yüksek oranda düşürmektedir.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda gebelik döneminde röntgen odasına girmek, gebe olduğundan haberi olmadan röntgen odasında bulunmak, röntgen çekimi esnasında odada olmak ya da odanın çevresinde beklemek kadının radyasyona maruz kalmasına neden olur. Kadının maruz kaldığı radyasyonun bebekte hasar yapıp yapmaması kadının gebelik haftasıyla ilişkilidir. Eğer gebeliğin çok erken haftalarında özellikle 2-12 haftalarında kadın radyasyona maruz kalmışsa fetüsün hasar görme riski artar. Ancak kesinlikle hasar oluşturur denemez.  Gebeliğin ilerleyen aylarında bu risk daha azalır. Sadece çok kısa süre böyle bir buruma maruz kalmış kadınların çok fazla endişelenmemeleri gerekir. Eğer çok endişe duyuyorlarsa gebelik takiplerini düzenli yaptırmaları önerilir. İstedikleri takdirde hastanelerin gebe izlem ya da perinatoloji kliniklerine başvuruda bulunarak daha detaylı bilgi alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu