Gebelik

Gebelik Döneminde Kuruyemiş Tüketimi

Oldukça besleyici bir özelliğe sahip olan kuru yemişler gebelik döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Gebelik döneminde kuruyemiş tüketimi İçerdiği vitamin, mineral bakımından zengin olan kuru yemişler diğer bir deyişle yağlı tohumlar sağlıklı ve besleyici bir özelliğe sahiptir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey ne kadar tükettiğinizdir. En sağlıklı besinlerin bile fazla tüketildiğinde zararlı olduğunu unutmamak gerekir. Gebelik döneminde normal zamanlardan daha çok dikkat edilerek her gün gerekli miktarda tüketilmesi gerekli olan günlük vitamin ve minerallerin alınmasına yardımcı olur.  Yağlı tohumlar gurubuna giren ceviz, badem, fıstık, Antep fıstığı, fındık gibi kuru yemişler yağ oranı en yüksek olanlardır. 9 kaloriye karşılık gelen bir gram yağın kuru yemişlerin 100 gr’ında verdiği enerji miktarı 560-610 kkal’dir.

Aşırı kilo alımlarının doğum sırasında problemlere yol açması bakımından fazla tüketiminin gebelik döneminde kiloya sebep olması ne kadar kullanılması gerektiğinin çok önemli olduğunu göstermektedir.  Günlük miktar sınırlandırılarak özellikle ara öğünler için çantanızdan eksik etmemeniz gereken bir besindir.

İçerdiği E vitamini, selenyum gibi besin öğelerinden ceviz için günlük kullanılacak miktar tüm olarak tüketebileceğiniz 1 ya da 2 adettir.  Bunun yanında önemli kuru yemiş ve yağlı tohum olarak bildiğimiz fıstık için almanız gereken 6-7 adet kadardır. Yaklaşık bir şeker kaşığı yağa denk gelen fıstık daha fazla yenmemelidir. Yine yağlı tohumların başında fındığın içerisinde protein, yağ asidi, omega3 bakımından zengin olması ne kadar önemli, besleyici bir besin olduğunu göstermektedir. Günlük 5-6 tane yenmesi yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu