Gebelik

Gebelik Döneminde GDOlu Gıdalar

Genleri DNA’dan ayrılıp bir başka canlıya enjekte edilmesi 25 yıl önce bilim adamlarının keşfettiği bir durumdur. Genetiğin tüm özellikleri kopyalanarak farklı özelliklerdeki başka bir canlıya yüklenmesiyle üretilmiş yeni canlının Genetiği Değiştirilmiş Organizma kısaca GDO denmektedir. Öncelikle gebelik döneminde GDOlu gıdalar ın sakıncası olabileceği gibi normal zamanlar da da tüketilmesinin sağlıklı olup olmadığı tartışılan ve netliğe ulaşılamayan bir durumdur.

Zararlı baterilere ve böceklere karşı daha dirençli hale getirilen bitkilerin ayrıca raf ömrü de uzatılmış oluyor. Ayrıca bitkileri böceklere karşı korumak için kullanılan kimyasal olan ilaçların kullanımını azatmış oluyor. GDO teknolojisi ile aynı üründen daha çok elde etme de mümkün. Susuzluğa karşı dayanıklı olmasını da sağlayabiliyor.

İşte birçok şeye yardımcı olması bilim adamlarının, sağlıkçıların, eleştirmenlerin tartışmasına yol açıyor. GDO’lu ürünlerin çevreye ve insan sağlığı üzerine etkisi konuşulan, tartışılan konuların başında geliyor. Bu konuda ikiye ayrılan bilim adamları GDO’lu ürünlerin sağlığa hiçbir zararı olamadığını savunanlara karşılık sağlık için çok tehlikeli olduğunu savunanlar karşı karşıya kalmışlar.

Bitkilerin içine yerleştirilen genlerin tüketimi esnasında risk oluşturacağı sağlık konusundaki eleştirmenlerin sık sık dile getirmesine neden oluyor. GDO’ enjekte edilen bitkilerde risk söz konusu değilken tüketenler için nasıl bir etki oluşturabileceği bilinmiyor. Ayrıca bu gıdaları kansere yol açabileceği konusunda söylemler olsa da bu durumu kanıtlayabilecek bir araştırma yapılamamış.

Açılımı Genetiği Değiştirilmiş Organizma olan GDO tüketmek gebe annelerin bebeğinde risk oluşturabilir şeklinde görüşler olsa da üzerine yapılmış bir çalışmanın da olmadığını belirtmek gerekir.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu