Gebelik

Gebelik Döneminde Folik Asit ve Demir

Bebeğin hücre yapısını ve sinir sisteminin gelişmesini sağlayan folik asit bebeğin, büyüme ve gelişmesini sağlayan önemli ihtiyaçların başında gelir. Vücudun besin değerlerine fazlaca ihtiyaç duyduğu gebelik döneminde besinlerle yeteri miktarda alınamayan folik asitle kapatılmaya çalışılır. Bu yüzden gebeliği düşünen anne adaylarının gebelikten önce kullanmaya başlaması gereken bir vitamindir. Gebelik döneminde folik asit ve demir.

Suda çözünebilme özelliğine sahip olan ve B grubu içinde yer alan folik asit bir vitamin çeşididir. Vücudumuzda kemik iliğinin görevini yapmasını sağlayan, hücrelerin çoğalmasına yardımcı olan, vücudun protein senteziniz dengeleyen ve bebeğin gelişiminde önemli bir görevi olan folik aside gebelik döneminde daha çok ihtiyaç duyulur. Her gün ilaç olarak alınmasının yanında folik asit bakımından zengin yiyeceklerin de günlük düzenli tüketilmesi gerekir. Pişirildiğinde vitamin değeri kaybolan bu yüzden çiğ tüketilmesi gereken taze yeşil sebzeler ve meyveler arasında ıspanak, karnabahar, bunlarla beraber yer fıstığı, fındık da tüketilmesi gereken besinlerdir.

Gebelik döneminde folik asit ve demir önemli bir vitamin kaynağıdır. Gebelik döneminde artan kan dolaşımı nedeniyle yeterli oksijen sağlıklı oksijen taşıyabilmesi için demire ihtiyaç duya. Demirin emiliminin artabilmesi için de C vitaminine ihtiyaç vardır. Sebze ve kuru meyveler gibi besinlerden çok hayvansal besinlerde daha fazla demir vardır. Beslenmeyle alacağınız demir günlük ihtiyacınızı karşılamayacağından bir uzman yardımıyla demir ilaçlarının kullanımı artar. Demir eksikliği gebelik döneminde saç dökülmesi, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon eksikliği gibi belirtiler göstermektedir. Demir kullanımından çok demir bakımından zengin olan ton balığı, karaciğer, yağsız kırmızı et, üzüm gibi besinlerin tüketilmesi demirin de takviye olarak kullanılması gerekmektedir.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu