Gebelik

Gebelik Döneminde En Yararlı Besinler

Gebelik döneminin sağlıklı geçmesi düzenli ve sağlıklı beslenmeyle ilişkilidir. Doğru beslenme yararlı olan besinlerin ne olduğunu bilerek tüketilmesini bilmeye bağlıdır. Gebelik döneminde en yararlı besinler in ne olduğunu ve ne kadar tüketilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması ise önemlidir. Azı zararlı olan besinlerin fazlasının da zararlı olduğunu bilerek beslenme listemizi oluşturmak bilinçli bir gebelik geçirmenize yardımcı olacaktır. Peki, bunlar nelerdir?

Özellikle kalsiyum ve protein bakımından zengin olan besinler bir su bardağı pastörize süt, bir sı bardağı yoğurt ve 1-2 kibrit kutusu kadar az yağlı ve tuzlu pastörize peynir günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Folik asit, lif ve C vitamini bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzelerden bir porsiyon (200 gr) gün içerisinde yeterli vitaminleri almanıza yardımcı olur. Protein ve demir bakımından zengin olan yağsız kırmızı et ve tavuk ihtiyacınız yaklaşık 200 gr kadardır.  Protein bakımından zengin besinlerden biri ve haftada 2-3 kez iyi pişmiş olarak tüketilmesi gereken 200 gr balık tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır.

C vitamini bakımından zengin olan orta büyüklükteki bir portakalın sağlayacağı faydalar göz ardı edilemez.

Bağırsaklardaki emilimi azaltan kepekli ekmek ve türlerini tüketirken iki porsiyonun geçilmemesine dikkat edilmelidir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerini bunları bilerek aynı vitamin ve mineralleri içeren besinlerle çeşitlendirmek gebelik dönemi diyet programıyla sağlıklı olmanız mümkündür. Ara öğünlerinizi yine porsiyonlarla sağlayabileceğiniz meyve, süt, yoğurt, yulaf ezmeli yoğurt sağlıklı bir gebelik geçirmenize yardımcı olacaktır.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu