Gebelik

Gebelik Döneminde Diyet Yapmak

Aşırı kilolu olanlar, formunu korumak isteyenler, kilo almak gebe olan annelerin korkulu rüyasıdır. Gebelik döneminde diyet yapmak sanılanın aksine doğru bir diyet programıyla çok daha sağlıklı olmanızı sağlar. Günlük almanız gerek vitamin, minerallerle zengin besinlerle ve yeterli miktarda alacağınız karbonhidratlarla doktor kontrolünde yapılacak diyetin hiçbir sakıncası yoktur.

Sağlıklı bir yaşam dolayısıyla sağlıklı bir gebelik düzenli ve dengeli beslenmeye bağlıdır. Bunlara bağlı olarak doğru oluşturulmuş diyet programı sağlıklı, dengeli ve yeterli miktarda oluşturulmuş bir programı aksatmada uygulamak sağlığınızı kontrol altında tutacaktır. Diyet yaparken dikkat edilmesi gerek çok katı olmadan diyet programınızda yeteri miktarda yağ ve karbonhidrat içermesidir. Yeterli miktarda alınmayan karbonhidrat ve yağ keton adı verilen yağ yıkım ürünü oluşturur. Bu keton ise bebeğin gelişimini beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler ve gerekli olan enerjinin eksikliği bebeğin büyümesini engeller.

Bu durumların oluşmasını engellemek için yapılması gereken en önemli durum bir uzamana başvurmanızdır. Doktorunuzla birlikte oluşturduğunuz diyette yeteri miktarda belirlenen protein, karbonhidrat ve diğer vitaminleri içeren besinlerin gün içerisinde ne kadar ve anasıl tüketildiğini belirleyerek kilo alma kâbusunu yok edebilirsiniz.

Toplum arasında az kilo alınmasının sağlıklı bir hamilelik olmadığının bilinmesi ve söylenmesinin aksine gerekli kilo alımlarının normal olduğudur. Kısaca gebelik döneminde yapacağınız diyetin mutlaka doktorunuzla ya da uzman bir diyetisyenle diyet programı uygulamanız sağlıklı bir gebelik dolayısıyla sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenize yardımcı olacaktır.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu