Gebelik

Gebelik Döneminde Diyet Besinler

Özellikle formuna dikkat eden bayanların kilo alıp vücutlarının bozulacağından dolayı çekindikleri gebelik döneminde normal zamanlarda olduğu gibi beslenmenin hiçbir zararı yoktur. Aksine sağlıklı ve dengeli beslenme gebelik döneminde daha çok önem kazanmakta ve sağlıklı bir diyet ise dengeli beslenmenin temel kuralıdır. Gebelik döneminde diyet besinler in doktor kontrolünde olması şartıyla hiçbir zararı yoktur.

Uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilen süt ve süt ürünlerinin diyet olanları gebelik döneminde daha faydalıdır. Yağı azaltılmış, pastörize edilmiş olan süt, yoğurt ve peynirin protein bakımdan zengin olması bu dönemde oldukça önem kazanmaktadır. Ayrıca diğer diyet ürünleri olan diyet ürünlerinde bir sakıncası olmadığı uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Sakınca arz eden içerisindeki kimyasal maddelerden dolayı paketlenmiş ürünlerden mümkün olduğunca tüketilmemesi önerilmektedir.

Sadece Gebelik döneminde değil normal dönemlerde de uzak durulması gereken ama gebelik döneminde daha önemli olan diğer diyet besinler yapay tatlandırıcılar ve bu tatlandırıcılarla yapılmış kola, meyve suları, çikolata sakız gibi besinlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Yapay tatlandırıcılar diyabetli gebeler için doktor kontrolünde kullanılması gerek bir besindir.

Gebelik döneminde yapılacak diyet doktor kontrolünde oluşturulan mümkün olduğunca evde hazırlamaya özen göstereceğiniz besinlerden olmalıdır. Dışarıdan, marketlerden almak zorunda kaldığınız zamanlarda içeriğinin ne olduğunu mutlaka okumalısınız. Diyet ürünlerini buna özen göstererek tüketmelisiniz. Kötü durumların ortaya çıkmaması için bunlara dikkat edilmesi ve gerekli, vitamin, minerallerin alınmasıyla doğru bir diyet programıyla kilonuzu dolayısıyla formunuzu korumanız çok kolay olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu