Gebelik

Gebelik döneminde çiğ tüketimi

Vitaminler bakımından özellikle protein bakımından zengin kırmızı et, tavuk, balık besinler gebelik döneminde daha da önemli besinlerdir.  Gebelik dönemi beslenme listesinin başköşesinde olması gereken bu besinlerin tüketilirken pişirme şekilleri oldukça önemlidir. Gebelik döneminde çiğ tüketimi vücutta bakteri oluşması sonucunda zehirlenmeler söz konusu olabilir. Son yıllarda ününü arttıran birçok kişinin vazgeçemediği çiğ köfte de bu guruba dâhil olunca içindeki çiğ etten dolayı vücudun bakteri üretmesine ve bu bakterilerin bazı enfeksiyonlara neden olması riskli durumlar oluşturabiliyor.

Yine son yıllarda ortaya çıkan kuş gribi ülkemizi fazla etkileyen ölümlere sebep olan bu hastalık gebelik döneminde de bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla olumsuz sonuçların çıkmasına ortam hazırlıyor. Annenin sıvı kaybetmesine neden olan diğer bir hastalık ise salmonella tavuk ve yumurta aracılığıyla etkisini gösteriyor. Bu rahatsızlık besin zehirlenmesine, kusma, şiddetli halsizlik gibi durumlara sebep oluyor. Bu rahatsızlık hastanede serumla tedavi ediliyor. Etin bünyesinde bulunan toksoplazma parazit olarak bilinir. İyi pişirilmeyen etin yenmesiyle gebe anneye geçer ve erken doğum ya da düşük yapma risklerini ortaya çıkarır. Kan tahlilleriyle gebelik öncesinde ya da gebeliğin ilk aylarında teşhis edilebilir. Antibiyotik ile tedavisi mümkündür.

Bu tarz enfeksiyonlara karşı alınacak önlemler ise gebelik döneminde çiğ et tüketilmemesi, işlenmiş et olan sucuk, salam sosis, jambon gibi besinlerden uzak durulması, son yıllarda yine popüler olan sushi çiğ balık yenmemesi, bilinen güvenilen yerlerden tavuk ve et alınması, dondurucudan çıkardığınız et ürünlerinin bir daha dondurulmaması, elinizde kesik ya da çizik varsa çiğ etle temas ettirilmemesine özellikle tavuğun ellenmemesine dikkat edilmelidir.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu