Gebelik

Gebelik Döneminde Balık Yağı Kullanımı

Gebelik döneminde faydalı olan balığın haftada iki kere tüketilmesi gerekmektedir. Bu yüzden gebelik döneminde balık yağı kullanımı kullanmak balık tüketimine bağlıdır.

Gebelik döneminde yiyeceklere ve kokulara karşı oluşan hassasiyet gebe olan anneyi bazı besinlerden uzak tutabilir. Bunların arasında kokusu bakımından normal zamanlarda dahi rahatsızlık veren balık gebelik döneminde daha da rahatsızlık vermekte ve bundan dolayı gebelik döneminde kokusundan dolayı balık yiyememekte ve gerekli olan omega3’ten yeteri kadar alınamamaktadır. Bu durum annede bulantı, kusma gibi durumları oluşturduğundan balık yemek söz konusu bile olamamaktadır. Bundan dolayı omega3’ün alınamaması bebeğin beyin, sinir ve göz gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu vitamin açığının giderilmesi için bir uzman kontrolünde önerilen omega3 yağlarının tabletler halinde kullanılarak takviyesi yapılmalıdır. Bu durum balık tüketemeyen gebe anneler için çok önemlidir. Ancak haftada en az iki kere balık tüketilebiliyorsa balık yağı takviyesine çoğunlukla ihtiyaç duyulmaz. Yalnız balık yağı takviyesi için kullanılan tabletlerin içeriği çok önemlidir. Çünkü balık yağları balıktan ve balığın karaciğerinden üretilmektedir. Bu şekilde üretilmesi gebe bayanlar için risk oluşturmaktadır.

İçlerinde bulunan yüksek miktardaki retinol adıyla bilinen A vitamini bebekte beyin hasarı oluşturmaktadır. Bu yüzden gebelik döneminde bilinçsiz bir şekilde balık yağı kullanmak büyük sakınca oluşturabilir. Gebelik dönemi için özel olarak üretilen balığın gövdesinden yapılan yağların kullanılmasıyla yapılan balık yağı tabletlerinin kullanılması çok daha sağlıklıdır. Balık tüketemeyen gebe anneler mutlaka bir uzman tavsiyesiyle balık yağı takviyesi kullanmaya başlamalıdır. Bunların dışında az da olsa omega3 yağı içeren 3-4 adet cevizi, 2-3 adet bademi günlük yemeyi ihmal etmemelisiniz.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu