Gebelik

Gebelik Döneminde Alkol Kullanımı

Kan dolaşımının anne ve bebekte ortak olması kullanılan alkolün bebeğe geçtiği ve burum fazla alkol kullanıldığında tehlike durumlara neden olabileceğini unutmamak gerekir. Gebelik döneminde alkol kullanımı bebeğin ve gebeliğin olumsuz etkilenmesi önemli sağlık problemlerinin çıkmasına neden olur.

Alkol miktarının artması riski artırması hamilelik döneminde bebekte çok önemli zihin yetersizliği, gelişmede görülmesi olası durumlardır. Alkol kullanımından kaynaklanan Fetal alkol sendromu doğumsal kusurların çıkmasına neden olur. Bu durum bebeklerde oluşan zihinsel, bedensel ve davranış sorunlarının yanında mental retardasyon adı verilen zekâ geriliği olarak ortaya çıkar. Doğumdan sonra karşılaşılan bu durum çocukların büyüdüklerinde dikkatsizlik, öğrenme zorluğu, hafıza problemleriyle karşı karşıya kalırlar.

Fetal alkol sendromu belirtileri eklemler, parmaklar ve uzuvlarda sorunlar, doğum öncesi ya da sonrası yaşanılan fiziksel gelişmeler doğumdan sonra görülen yüzde yani burun, diş, dudakta şekil değişiklikleri, öğrenme zorluğu, konsantrasyon eksikliği, kalp sorunları, hiperaktiflik, görme ve işitme sorunları doğum kusurları olarak karşılaşılabilecek belirtilerdir. Bu belirtiler gebelik döneminde alkol kullanılmayan bazı annelerin çocuklarında da görülebildiği için bir uzman tarafından ayırt edilmesi gerekmektedir.

Eğer gebelik döneminde alkol tüketimi fazlaysa ve bunu azaltamıyorsanız çok çok beklemeden doğumdan çok önce bir kadın doğumuna başvurmanız gerekmektedir. Çok beklemeden doktorunuza alkol kullandığınızdan ve alkol tüketimini kesemediğinizi doktorunuza anlatın. Doktorun talimatları doğrultusunda hareket etmeniz en önemlisi alkol kullanmamanız dünyaya sağlıklı bir bebek getirmenize yardımcı olacaktır. Şunu da belirtme gerekir ki çok az miktarda alınan alkolün özellikle birkaç damla şarabın olumsuz bir durum oluşturmayacağı yapılan araştırmalar sonucunda doğrulanmıştır.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu