Gebelik

Gebelik çatlakları nasıl oluşur ve önlenir

Gebelikte kadınların hiç hoşlanmadıkları ve kalıcı bir cilt değişimidir. Gebelik çatlakları (Strialar) kilolu ve hızlı kilo alan kadınlarda daha sıktır.

Gebelik çatlakları nasıl oluşur?

Gebelikte kadınların yaklaşık %90’ında, özellikle gebeliğin 6.-7. aylarında karın, kalça, meme dokusunda hormonların etkisi ile cilt altı dokularda genişleme meydana gelir. Nedeni tam olarak açıklanamamaktadır. Hormonların (Östrojen- relaksin- adrenokortikal hormon) etkisi olduğu düşünülmektedir. Cilt altı dokulardaki genişlemenin, bağ dokusu üzerinde gerginlik yaratarak gebelik çatlaklarının oluşumuna neden olduğu düşünülmektedir. Gebelik çatlakları pembe-mor renkli soluk bantlar şeklinde başlar ve hafif bir kaşıntısı vardır. Doğum sonrasında bu çatlaklar soluk sedef görünümünde bir renk alır ve asla tamamen kaybolmaz.

Gebelik çatlakları kimlerde sık görülür?

Gebelik çatlaklarının genetik faktörlerle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Anne adayının kendi annesinde gebeliğe bağlı strialar varsa, kendisinde de olma riski yüksektir. Özellikle açık tenli kadınlarda daha fazladır. Bebeğin kilosu fazla ise risk artar. İki gebeliklerde risk artar. Anne adayı doğum öncesinde fazla kilolu ise ve kötü besleniyorsa risk artar.

Gebelik çatlakları nasıl önlenir?

 Kadınların estetik kaygılar yaşamasına neden olan gebelik çatlaklarını önlemek için, etkili bir yöntem yoktur. Anne adayının yapması gereken en önemli şey, özellikle gebeliğin son aylarında hızlı kilo almaktan kaçınmasıdır. Mümkün olduğu kadar cildini nemli tutmalı ve bol su içmelidir. Cildi nemli tutmak için badem yağı, kakao yağı gibi yağlar kullanılabilir. Ancak bunların gebelik çatlaklarının oluşumunu önlediğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Gebelik çatlakları nasıl geçer?

Doğum sonrası strialar kalıcı hale gelir. Kozmetik amaçlı kullanılan kremlerin, yağların (kakao yağı, badem yağı) çatlakları ortadan kaldırdığını gösteren bilimsel kanıtlar yoktur. Günümüzde striaları ortadan kaldırmak için, lazer tedavisi ve cerrahi tedavi kullanılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu