Gebelik

Gebeliğin ilk aylarında psikolojik değişiklikler

Kadınlarda rol değişimi, gebeliği sağlıklı bir şekilde tamamlayıp tamamlayamayacağı endişesi, bebeğin sağlığı, doğum olayı, bebekle baş edebilme ve kendi yaşamıyla ilgili durumlar kadınlarda farklı duygusal durumların ortaya çıkmasına neden olur. Eğer birde gebelik arzu edilmeyen bir gebelik ise yaşanan sıkıntı ve hoşnutsuzluk daha fazladır. gebeliğin ilk aylarında psikolojik değişiklikler

Gebeliğin ilk aylarında psikolojik değişiklikler belirsizlik;

Anne adayı gebeliğin ilk haftalarında, gebe olup olmadığından emin değildir. Kadın gebelik belirtilerini doğrulamak için isteklidir, ya da bu olasılıktan dolayı endişelidir. Gebeliği doğrulamak için çaba harcar. Gebelik belirtileri açısından vücudunu inceler. Gebelik olasılığı hakkında ailesi ve arkadaşları ile konuşur. Gebelikte ki belirsizlik duygusuna karşı kadının tepkisi kişiseldir.

Gebeliğin ilk aylarında psikolojik değişiklikler Ambivalans (karmaşık duygular);

Gebe olduğunu öğrenen kadın gebeliğini planlamış bile olsa, çocuk sahibi olmak için “doğru zaman” olup olmadığı konusunda kararsızlıkları vardır. İstediği ve planladığı bir gebelik olsa dahi gebeliğe ya da doğmamış bebeğe karşı düşmanlık besleme,  bazı günler gebeliği isteme ya da istememe gibi karmaşık duygular yaşar. Uzun vadeli planları, iş bağlantıları, ekonomik sıkıntıları, var olan çocuğunun ihtiyaçlarını karşılamada zorluk gibi durumlar varsa kadın daha fazla endişe ve karmaşık duygular yaşar. Kadın bu sorulara yanıt ararken yoğun, çelişkili, karmaşık duygular yaşamaktadır.  Ambivalans (karmaşık duygular) gebeliğin son aylarına kadar devam eder.

Gebeliğin ilk aylarında psikolojik değişiklikler İçe Kapanma / Pasiflik;

Anne adayının gebelikte psikolojik değişikliklerinden bir diğeri de, içe kapanması ve pasif görünmesidir. Gebelik öncesi yaşamda aktif olan kadın, gebelikle birlikte önceden yaptığı faaliyetlerle daha az ilgilenebilir ve dinlenmeye, yalnız kalmaya ihtiyaç duyar. Bu durum aile içinde stres yaratabilir ve aile içindeki dengeyi bozabilir. Eşi kadını yanlışa anlayabilir ve karısına yeterince destek olamayabilir.

Gebeliğin ilk aylarında psikolojik değişiklikler Duygusal Dalgalanmalar;

Gebeliğin ilk aylarında psikolojik değişikliklerden en önemlilerinden biri kadının yaşadığı duygusal dalgalanmalardır. Gebe kadında öfke patlaması, ani sevinç, neşe, ağlama sıklığında artış sık olarak görülür. Bunun nedeni, doğumdan korkma, gebelikte hormonlardaki değişiklikler, eşi ve kendi annesi ile olan ilişkileri, kültürün gebeliğe yüklediği anlam, annelik rolüne hazır olup olmadığı ve önceden depresyon gibi ruhsal sorunlarının olup olmaması ile yakından ilişkilidir. Anne adayının yaşadığı duygusal dalgalanmalar nedeniyle, kadının ve onun çevresinde bulunanların yaşam düzeni bozulabilir.  Kadın en küçük bir sorunda bile ağlayabilir. Niçin ağladığı sorulduğunda, çoğunlukla bir nedene bağlayacak ya da bağlamayacaktır. Eşler kadının bu duygu karmaşasını anlamayabilirler.

Gebeliğin ilk aylarında psikolojik değişiklikler Gebeliğini Kabul Etme;

Gebeliğini kabul etmesi kadının gebeliği istediği anlamına gelmez. Ayrıca bir kadın gebe kalmaktan hoşlanmasa bile doğacak bebeğe sevgi besleyebilir. Gebeliğin kabulü birçok faktörden etkilenir. Bunlar, kadının inanç ve tutumu, görev ve sorumlulukları, diğer kişilerle olan ilişkileri, kadının bir önceki gebeliğinde yaşadığı deneyimlerden etkilenir. Annelik rolüne uyumda öncelikli olan kadının gebelik fikrini kabul etmesi ve gebeliği yaşamı ile bağdaştırmasıdır. Doğumla birlikte kadınlar önceden alıştıkları rollerine bir yenisini annelik rolünü eklenmiş olurlar.

Kadınlar kendisinden başka kişilerinde gebe olmasını ve bu gebeliği onaylamasını isterler. Bu durum gebenin desteğe olan ihtiyacını gösterir. Bu ihtiyacı karşılanırsa kadın gebeliğin ikinci dönemine daha rahat uyum sağlar. Gebeliğin ilk aylarında psikolojik değişikliklere kadının rahat uyum sağlaması, gebeliğin diğer aylarına psikolojik olarak daha rahat geçmesini sağlar.

Gebeliğin ilk aylarının sonuna doğru kadınlarda, gebelikten hoşlanma ve mutluluk duyma, fiziksel rahatsızlıklarla baş etme, gebelik ve doğumla endişesiyle baş edebilme, özgüven ve umut duygusu gözlenir ve bunlar kadının gebeliği kabullendiğini gösterir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu