Makyaj

Fondöten Seçimi/Doğru Fondöten Uygulaması

Fondöten iyi bir makyajın temelini oluşturuyor. Her kadın kullandığı fondötenin cildinde canlı ve natürel gözükmesini ister. Peki ama bunun için yaptıklarınız ne kadar doğru?

Kusursuz Bir Cilt Görünümü İçin:

Önce cildinizi hazırlayın. Cildi sadece nemlendirmek yetmez, iyi temizlenmemiş, ölü derilerden arınmamış günlük bakımı yapılmamışbir cilt fondötene hazır değildir.

1) Nemlendirici

Sağlıklı ve kusursuz bir cilt görünümü için yüzün çok iyi nemlendirilmesi gerekir. Fondötenin doğal durmasını sağlamak ve daha aydınlık bir tene kavuşmak için önce nemlendiricinizi ve göz altı nemlendiricinizi sürmelisiniz. Nemlendiriciyi cildiniz emmeden fondöteni uygulamak en büyük makyaj hatalarından biridir. Cilt tipine uygun nemlendirici sürüldükten sonra en az 5 dakika beklenmelidir.

nemlendirici

2)Güneş Kremi

Cildiniz nemlendiriciyi iyice emdikten sonra eğer ki fondöteniniz, bazınız ya da nemlendiricinizde SPF yani güneş koruması yoksa nemlendiriciden sonra güneş kremi sürmeniz tavsiye edilir.

güneş kremi

3)Primer (Baz)

Makyaj bazları, makyajınızın daha pürüzsüz gözükmesini sağlar. Cildi yumuşatır ve fondötene güzel bir başlangıç sağlayabileceği gibi makyajınızın da kalıcılığını arttırır. Ciltte oluşan kırışıklıkların makyaja yansımasını önler. Her cilt tipi için çeşitli primerlar mevcuttur. Yağlı ciltler için yağ dengeleyici, kuru ciltler için nemlendiren ve parlaklık veren, gözenek küçültücü vb… Primerı tüm yüzünüze uygulayabilceğiniz gibi sadece ihtiyaç olan ve problemli bölgelerinize de uygulayabilirsiniz.

primer

4)Renk Seçimi

Alacağınız fondötenin rengine mutlaka gün ışığında karar verin. Fondöteni çenenin dip kısmına yani boyun ile çenenin birleştiği yere uygulayın ve boynunuzla renginin eşit olup olmadığına bakın. Boyundaki ten rengi ile aynı renk olan fondöten doğru fondötendir. Eğer imkanınız varsa alacağınız fondöteni yüzünüze tamamen uygulayın ve 1 gün boyunca bu şekilde dolaşın. Sonucunda fondötenin cildinizde ne gibi reaksiyonlar gösterdiğini gözlemleyin ve buna göre karar verin.

renk seçimi

5)Fondöten Uygulama

Fondöteni parmaklarınızla uygulamak kolay bir çözüm olsa da fondöten bu şekilde yüze homojen olarak yayılmaz. Bu yüzden çeşitli fırçalar veya süngerlerle uygulamak en doğrusudur. Fondöteni yüzünüze sürerken ince bir tabaka halinde sürmeye özen gösterin. Fondöteni gözaltınıza da çok küçük bir miktarda sürmelisiniz. Çünkü bu uygulama concealar (kapatıcı) ve fondöteni birleşik gösterip, dokularını birbiriden ayırmıyor. Sadece yüzünüze fondöten sürmek vücudunuzdan ayrı bir parça gibi görünmesine yol açabilir. Bu yüzden boyun ve dekolte bölgesine fondöten sürmeyi ihmal etmeyin.

Elif GİDER

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu