Kadın Sağlığı

Folikül Kisti Nedir? Tedavisi Aşaması?

Folikül, kadınların yumurtalıklarında yer alan ve yumurta hücresini barındıran keseciklerdir. Folikülün boyutu 2 cm e ulaştığında folikül çatlar ve folikülün içinde yer alan yumurta hücresi atılır. Bu durum yumurtalama yani ovulasyon olarak adlandırılır. Eğer folikül çatlamazsa ve büyümeye devam ederse folikül kisti dediğimiz durum oluşur. Folikül kistinin boyutu en az 2 cm civarındadır ve daha büyük boyutluları da bulunmaktadır. Folikül kistleri yumurtalama ile alakalı olduğu için 40 yaş üstünde sık rastlanan bir durum değildir.

Folikül kistleri bulundukları bölge tarafında kasık ağrısına sebep olmaktadır. Kişi hareket halinde iken, bacaklarını karına doğru çektiğinde veya kişi o bölgeye bası uyguladığında ağrı derinden hissedilmektedir. Folikül kistleri yumurtalama döneminden sonra çekilen ultrasonografide belli olmaktadır. Folikül kistleri yumurtalama olmadığı için oluştuğundan adet düzensizliklerine sebep olmaktadır. Folikül kistlerinin boyutları ortalama 2-4 cm yani diğer kistlere oranla küçük olduğu için burkulma veya dönme sebepli ağrıya neden olmazlar. Nadir görülse de bazen rüptüre (yırtılma) olabilirler. Bu durumda ise kan karın boşluğuna akar ve ağrıya sebep olabilir. Ama kanama şiddetli olmadığı için tedaviye gerek duymadan kendiliğinden durabilir.

Folikül kisti Tedavi Aşaması

Folikül kistlerinde başlıca tedavi yöntemi kisti belirlemek ve takip etmektir. Çünkü folikül kistleri yumurtalama dönemiyle alakalı bir durumdur ve adet görme ile birlikte çözümlenen bir süreçtir. Bu sebeple tanılanır tanılanmaz herhangi bir ilaç tedavisine başlamak veya ameliyat planlamak doğru bir yöntem olmayacaktır. Yani folikül kistleri belirlendikten sonra takip edilip kendiliğinden kaybolması beklenmektedir. Ama çocuk hastalarda ve menopoza girmiş kişilerde ameliyat veya ilaç tedavisine gerek duyulabilmektedir.

Folikül Kistleri Tekrarlar Mı?

Folikül kistleri kadının yumurtalama fonksiyonlarıyla alaklı bir kist türü olduğundan foksiyonel kist grubunda yer almaktadır. Bu sebeple kadınların yumurtalama dönemi devam ettiği sürece folikül kistlerinin tekrarlaması olasıdır.

Büşra Tekin

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu ve aynı yıl İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu