Gebelik

Fetal Eko ( EKOKARDİOGRAFİ ) 

Günümüzde anne karnındaki bebeğin kalp hastalığı açısından değerlendirilmesini olanaklı kılan teknikler gelişmeye başlamıştır. Bu tekniklerden en önemlisi Fetal Eko (ekokardiografi) dur.   Bazı gebe takip birimlerinde ileri yaş gebelere (35 yaş ve üzeri) ve çoğul (ikiz, üçüz) gebeliklere fetal eko ( ekokardiyografi )  uygulanır.

Fetal Ekokardiyografi nedir?

Anne karnındaki bebeğin kalbinin ultrason yöntemiyle değerlendirilmesidir. Fetal ekonun amacı anne karnındaki bebeğin (fetüsün) kalbini değerlendirmek, var olan anomali vb. durumları tespit etmek.

Fetal Eko ne zaman uygulanır?

İdeal olan değerlendirme zamanı 22–24. gebelik haftaları arasındadır.

Fetal Eko ile fetüsteki kalp hastalıkları tespit edilebilir mi?

Özellikle kalp ile ilgili anomalilerde hastalıkları %80-90 oranında doğru tanılar.

Fetal Eko (ekokardiyografi) kimlere yapılır?

Bebekle ilgili sebepler;

  • Bebeğin nukal kalınlığın (ense kalınlığı) fazla olması; gebeliğin 11- 14. haftaları arasında yapılan nukal kalınlık ölçümünde elde edilen ölçüm değeri yüksek ise, fetüste kromozomal anomali olsun veya olmasın konjestif kalp hastalığı riskindeki artışa işaret eder ve bu nedenle ekokardiyografi yapılır.
  • Fetüste kalp dışı herhangi bir anomalinin olduğu durumlar, spina bifida, trizomiler (down’s Sendromu), yarık damak-dudak, böbrekte patoloji varlığı gibi durumlar olduğunda yapılır.
  • Anne karnındaki bebekte, aritmi (düzensiz kalp atımı), taşikardi (hızlı kalp atımı), bradikardi (yavaş kalp atımı) varlığı.

Annedeki durumlar nedeniylede gebelikte ekokardiyografi yapılır.

  • Annede kalp anomalisi varlığı, annenin hamileliğinin erken evresinde teratojenlere maruz kalması (ilaç, radyasyon, X ray vb.) durumlarında yapılır. Çünkü teratojenler bebekte ciddi anomalilere neden olabilirler.
  • Annede diyabet varlığı gibi durumlarda da yapılmalıdır.
  • Ailenin önceden kalp hastalığı olan çocuğa sahip olması ve ailede (baba, kardeş vb) kalp hastalığı varlığı durumunda da fetal eko (ekokardiyografi ) yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu