Makyaj

Eyeliner Çeşitleri

Göz makyajının en çok tercih edilen kozmetik ürünü şüphesiz ki eyelinerdır. Eyeliner, daha etkili akışlara sahip olmanızı sağlar. Göz makyajının en etkili malzemesidir. Aynı zamanda uygularken fazlasıyla özen ister. Herkes eyeliner çeşitleri arasından en rahat kullanabildiğini seçmelidir.

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi göz makyajında kullanılan kozmetik ürünleri başta olmak üzere alınan tüm ürünler kaliteli ve bilinen markalardan tercih edilmelidir. Çünkü hatalı tercihler kalıcı hasarlar bırakabilir. Cilt sorunları ve körlük gibi sonuçlar doğurabilir.

Eyeliner kullanımındaki hatalar sonucu yaşanabilecek kötü sonuçlar için Eyeliner Zararları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şimdi eyeliner çeşitleri ve kullanım şekillerinden bahsedelim.

Jel Eyeliner

Jel eyelinerlar ufak ve kavanoza benzeyen bir kutunun içindedirler. Yapısından dolayı fırça yardımıyla uygulanması gerekir.

Far kullanılan bir göz makyajı jel eyeliner ile tamamlanabilir. Sürme aşamasında herhangi bir sorun çıkmaz ve sağlıklı bir sonuç alınabilir. Oldukça kalıcı bir üründür ve kolaylıkla sabitlenir. Fakat tüm makyaj fırçaları gibi eyeliner sürülen fırçanın da belli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Tabi çoğu makyaj malzemesi gibi kötü bir yanı da vardır. Nasıl ki maskaralar içine hava girdikçe daha çabuk bozuluyorsa jel eyeliner da küçük, kapaklı bir kutuda olduğu için sürekli açılıp kapanması durumunda kuruyabilir.

Jel eyelinerlarda sadece siyah değil, kahverengi ve lacivert renk seçenekleri de vardır. Pek çok markada bu çeşitler bulunur.

Likit Eyeliner

Likit eyelinerlar, jel eyeliner kadar kalıdır.Likit eyelinerlar, özellikle çok ince bir eyeliner görüntüsü isteniyorsa tercih edilir. Bu sebeple de herhangi bir hata kabul etmez.

Eyeliner sürmeye alışık olmayanlar likit eyeliner kullanmamalıdır. Fırçası olan küçük bir tüpün içinde olan likit eyelinerları uygulamak oldukça zordur. Fırçası sert bir uca sahiptir ve eyelinerın yapısı fazlasıyla sıvıdır. Bu nedenle ilk kez kullanacak biri likit eyeliner tercih ederse uygularken zorlanabilir.

Likit eyelinerların çoğu zor kurur. Bu nedenle gözün üzerine sürüldükten sonra belli bir süre boyunca beklenmelidir.

Farın kullanıldığı bir göz makyajı yapılıyorsa likit eyelinerı kendine güvenmeyen biri kullanmamalıdır. Hem zor uygulandığı hem de hata kabul etmediği için ufak bir yanlışta tüm göz makyajını bozabilir.

Keçe Uçlu Eyeliner

Keçe uçlu eyeliner yeni başlayanlar için oldukça ideal bir tercihtir. Eyeliner kullanmamış olanlar veya hata yapma konusunda kendine güvenmeyenler keçe uçlu eyelinerı rahatlıkla uygulayabilir. Diğerlerine göre oldukça kolay sürülen keçe uçlu eyelinerlar kalem şeklindedir.

Diğer kozmetik ürünlerinde olduğu gibi keçe uçlu eyelinerların da kötü bir yanı vardır. Sık kullanıldığı ve kapağı uzun süre açık tutulduğu takdirde çok çabuk kururlar. Bu sebeple hem muhafaza ederken hem de kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Keçe uçlu kalem eyelinerlar far kullanarak yapılmış göz makyajları için doğru bir tercih değildir. Kalemin uç kısmına yapışan farlar zamanla eyelinerın bozulmasına sebep olur. Fakat far kullanmayanlar göz makyajını rahatlıkla keçe uçlu eyeliner ile tamamlayabilirler.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu