Cilt Bakımı

Evde Nemlendirici Yapımı

Nemsiz ciltler erken yaşlanmaya müsaittir. Özellikle soğuk havalara maruz kaldığınız kış aylarında cildinizin gereğinden fazla kuruması kaçınılmaz bir durumdur. Cilt sağlığını korumak için cildin nemini sağlamak çok önemlidir. Farklı türler için evde nemlendirici yapımı hem çok etkili hem çok doğal hem de çok kolaydır. İşte cilt türünüze göre evde hazırlayabileceğiniz nemlendirici tarifleri:

  • Kuru ve normal ciltler için nemlendirici krem yapımı: İki çorba kaşığı kadar lanolini, üç çorba kaşığı kadar badem yağını ve iki çorba kaşığı kakao yağını benmari usulü eritildikten sonra içerisine yarım şeker kaşığı kadar bal ve iki şeker kaşığı gül suyunu ekleyerek karıştırın. Bu karışımı sıcakken cam bir kavanoza koyarak ılımasını bekleyin. Ilıyan kremin içerisine E vitamini de ekleyerek gerektiği zaman kullanabilmek için buzdolabında bekletebilmeniz mümkündür.
  • Her türlü cilt tipi için nemlendirici krem: Bir cam kabın içerisine üç çorba kaşığı gül suyunu, bir şeker kaşığı lanolini ve bir şeker kaşığı çiçek balını koyup benmari usulüyle ısıtılıp cam bir kavanoza boşaltın. İs6tediğiniz zaman kullanabilmeniz için buzdolabında bekletebileceğiniz bu kremi her gece düzenli olarak uygulamalısınız. Buzdolabında iki ay kadar muhafaza edilebilir.
  • Kuru ciltler için nemlendirici krem yapımı: Kullandığınız ya da istediğiniz bir parfümden 2-3 damla, iki çorba kaşığı kadar susam yağını, bir şeker kaşığı balı, 1,5 şeker kaşığı çiğ süt kremasını, iki çorba kaşığı kadar elma sirkesini, bir adet yumurta sarısını ve yarım şeker kaşığı kadar deniz tuzunu bir kabın içerisine koyarak güzelce birbirine girene yedirilene kadar karıştırılır. Buzdolabında muhafaza edebileceğiniz kremi istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
  • Yağlı ciltler için nemlendirici yapımı: Buzdolabında muhafaza edebileceğiniz nemlendirici için çiğ süt kreması ya da süt kaymağından bir çorba kaşığı, yarım çorba kaşığı kadar domates suyu, üç çorba kaşığı kadar yoğurt, bir yumurta sarısı, yarım çorba kaşığı sirke ve bir çorba kaşığı kadar balı cam bir kapta iyice karıştırarak benmari usulü  ılıtıp cam bir kavanozda muhafaza edebilirisiniz. Cildiniz çok kuruysa ve kullandıktan sonra yeterince nemlendiğini hissetmiyorsanız kaymağın miktarını arttırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu