Makyaj

Evde Fondöten Yapımı

Daha önceki bir yazımızda kuruyan ve çatlayan dudaklar için ev yapımı birkaç küçük tarif vermiştik. Sanıyoruz ki evde makyaj malzemesi yapılmaz. Tabi ki yapılır. Hatta belki de en sağlıklı kozmetik ürünü ev yapımı olandır. Peki, evde fondöten yapımı nasıl olur?

Evde fondöten yapmak oldukça kolaydır. Vazgeçilmezlerinden biri fondöten olan kadınlar, kendi yaptıkları ürünle daha sağlıklı makyaj uygulaması yapabilirler.

Fondöten yapımı için gerekli malzemeler:

♦ 1 yemek kaşığı bentonit kil
♦ 1 tatlı kaşığı tarçın
♦ 12 damla E vitamini
♦ 12 damla lavanta esansı
♦ 3 damla Hindistan cevizi yağı
♦ ¼ su bardağı mısır nişastası
♦ 1 çay bardağı kakao

Yapılışı:

Bentonit kil metalle asla temas etmemesi gereken bir malzemedir. Yapımı sırasında metal herhangi bir eşya kullanılmamalıdır.

Karıştırılacak kabın içerisine ilk olarak mısır nişastası konur. Üzerine kakao ve Hindistan cevizi yağı eklenir. Tarçın, bentonit kil, E vitamini ve son olarak da lavanta sırasıyla eklenir. Tüm malzemelerin tamamen birbirleri ile özdeşleştiğine emin olana kadar karıştırılır.

Karıştırma işlemi bittiğinde fondöten kullanılır duruma gelmiş olur. Herhangi bir mağazadan fondöten alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey cilt tonuna uygun olmasıdır. Ev yapımı fondöten için de bu durum geçerlidir. Bu yüzden mutlaka ciltte denenmelidir.

Yapılan fondöten cilde uygulandığında ciltten daha koyu ise bir miktar mısır nişastası ile rengi açılmalıdır. Eğer cilt tonuna göre daha açık renkte ise tarçın veya kakao ile biraz daha koyulaşması sağlanabilir. Bu şekilde cilt tonuna en yakın sonuç elde edilebilir.

Fondöten kullanılacağı zamana kadar mutlaka cam veya plastik bir kabın içinde saklanmalıdır. Uygulama sırasında fırça kullanmak daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu