Sağlık

Ev Yapımı Leylak Yağı

Pek çok ürün gibi ev yapımı leylak yağı da en doğal ve güvenilir olandır. Aktarların bir çoğu, kendileri bile farkında olmadan sahte ürün alabiliyorlar. Bu sebeple kendi yaptığınız, daha güvenilir ve doğal olanı kullanmanız daha rahat hissettirecektir.

Eğer ev yapımı leylak yağı hazırlayacaksanız, dikkat etmeni gereken en önemli şeylerden biri leylak çiçeklerinin taze olmasıdır. Eğer her şey hazırsa yağımızı yapmaya başlayabiliriz.

Ev Yapımı Leylak Yağı Tarihi

Malzemeler:

♦ Leylak çiçekleri

♦ Cam kap

♦ Tülbent

♦ Su

♦ Gliserin

Yapılışı:

Bütün leylak çiçeklerini dalından ayırın. Sonra büyük cam kasenin üzerine temiz bir tülbent yerleştirin.

Sonra çiçeklerin hepsini kasenin içini kaplayan tülbentin üzerine koyun. İki bardak dolusu su koyduktan sonra tüm çiçeklerin suyun içinde olup olmadığını kontrol edin.

Kasenin üzerini kapatıp bir gece boyunca bekletin. Sabah olduğunda tülbentin dört öşesinden tutun ve çiçeklerle birlikte kaseden çıkartın.

Kasede kalan suyu bir tenceye alıp, kaynamak üzere ocağa oyduğunuzda, tülbentin ağzını bağlayın. Su kaynadıktan sonra çiçeklerle dolu olan bağlı tülbenti suyun içine koyun. Bu şekilde de bir saat boyunca kaynaması gerek.

İyice kaynadıktan sonra hiçbir malzemeyi ellemeden soğumaya bırakın.

Soğuduktan sonra cam bir şişenin içine boşaltın. Bu işlemden sonra, son olarak beş damla glisern eklemek kalıyor. Onu da ekledikten sonra iyice çalkalayın.

Hazırladığınız leylak yağını serin bir yerde saklamanız tavsiye edilir. Eğer dilerseniz zeytinyağı ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Leylak Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

♦ Hamilelerin ve emime dönemindeki annelerin kullanması önerilmez.

♦ Küçük çocuklardan uak tutulmalıdır.

♦ Fazla miktarda ve çok sık aralılarla kullanılması tehlike arz edebilir.

♦ Cilt bakımı ve saç bakımı için kullanacaksanız mutlaka taşıyıcı yağlarla seyreltin.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu