Beslenme Diyet

et, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohumlar

Temel besin gıdası olarak bildiğimiz et, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohumlardır. Yine bu grubun içinde yer alan ceviz, fındık, fıstık da temel besin grubunda yer almaktadır. İçerdiği B1, B6, B12, A vitaminleri ve protein, demir, çinko, fosfor, magnezyum bakımından zengin besinlerdir. Her öğünde belli miktarda alınması gereken temel besin gruplarının hücreyi yenilemede, dokuyu onarmada, görme işlevinde önemli etkileri vardır.

Kan oluşumundaki etkisi büyük olan temel besinler sinir, sindirim sistemi ve cildin sağlığı için önemli bir göreve sahiptir. Vücudun direnç sağlamasına, hastalıklara karşı korumasındaki önemi de azımsanamaz.

Etler iyi kaliteli protein ihtiyacınız sağlayan bir besindir. Özellikle öğünlerde ızgarada, fırında ya da haşlama olarak tüketilmesi ve pişirilirken yağın kullanılmaması gereken bir besindir. Ayrıca yağsız tavuk, hindi ve balık da tüketilmesi gereken temel besinler arasındadır. Özellikle omega3 bakımından zengin ve önemli bir besin olan balığın haftada 2-3 kez tüketilmesi gerekmektedir.

Protein bakımından zengin olan ve et yiyemeyenler için gerekli vitamin ve minerallerin alınabilmesi için yumurta da önemli bir besindir. Çiğ olarak tüketilmemsi gereken bir protein kaynağıdır. Posa bakımından yüksek olan kuru baklagiller özellikle kalp, damar ve diyabet hastaları için özelikle alınması gereken besinlerdendir. Pişirilme sularının dökülmeden tüketilmesi gereken besinler C vitamini bakımından zengin yiyeceklerle tüketmeye özen gösterilmelidir.

Enerji değeri çok yüksek olan B grubunda bulunan tüm vitaminleri içeren, yağ ve protein bakımından zengin kuru yemişler günlük olarak alınmalı ve muhafaza esnasında kabuklu olanlarla kabuksuz olanların ayrı ayrı tutmaya özen gösterilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu