Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği

Erken Doğum Tehdidi ve Hemşirelik Bakımı

Doğum ve kadın hastalıkları hemşireliği uygulamalarında riskli gebelik olarak değerlendirilen erken doğum tehtidi 37. gebelik haftası tamamlanmadan doğum eyleminin başlaması durumudur. Gebeliğin son aylarında sıkça rastlanan ve bebeğin yaşamını riske sokan bu durum ebe ve hemşireler tarafından dikkati izlenmelidir. Erken doğum tehdidi ve doğum, perinatal mortalite ve morbiditenin en önde gelen nedenidir. Özellikle 30. gebelik haftasından önceki doğumlarda bebeklerde kanama, sepsis riski ve mortalite yüksektir. erken doğum tehdidi ve hemşirelik bakımı

Etyolojisinde; kronik hastalıklar, preterm doğum öyküsü, gebelikte cerrahi operasyon geçirme, 18 yaş altı ve 35 yaş üstü riskli gebeler, sigara ve uyuşturucu türü madde kullanımı, obezite ya da düşük beden kitle indeksi, abortus öyküsünün bulunması gibi riskler yer almaktadır.

Erken doğum tehdidinin belirtileri nelerdir:

Düzenli kontraksiyonların varlığı, bel ve kasık bölgesinde ağrı ve pelvik bası hissi.

Vajinal muayenede, kanlı akıntı, servikal dilatasyonun ve efasmanın varlığı. Kontraksiyonların (2/10) görülmesi,1cm’den fazla servikal açıklık veya %80’den fazla servikal efasman EDT’yi gösterir

Tedavide amaç kontraksiyonların durulmasıdır. Kontraksiyonlara engel olunamıyorsa ve doğum kaçınılmazsa yenidoğan doktoru hazır bulundurulması ve mümkünse sezeryan tercih edilmelidir. Tedavide sıklıkla prepar (ritodrin hidroklorür) kullanılır.

Erken doğum tehdidi ve hemşirelik bakımı:

Erken doğum tehdidi ve hemşirelik bakımında amaç gebe kadının korku ve endişelerini azaltmak, bebekte fetal distres gelişmesini önlemek, gerekli tedavi bakımı sağlamaktır.

 • Kontraksiyonların süresi, sıklığı ve şiddeti kayıt edilir.
 • Çocuk kalp sesleri sürekli izlenir.
 • Bebeğe yeterli oksijen gitmesi için sol yan posizyonda yatması ve yatak istirahati önerilir.
 • Önerilen ilaçlar doğru biçimde uygulanarak yan etkileri gözlenir.
 • Bu hastalarda sıklıkla prepar kullanılır. Preparın taşikardi, tansiyonda düşme, bulantı, kan şeker düzeyinde artma ve dispne gibi yan etkileri olabileceği için hastalar yan etkiler yönünden gözlenir.
 • Servikal değişiklikler gözlenir.
 • Kesin yatak istirahati varsa tüm fiziksel ihtiyaçları yatakta karşılanır.
 • Hasta yorucu olmayan yatak içi faaliyetler konusunda cesaretlendirilir. Kitap okumak, TV izlemek, örgü örmek, bulmaca çözmek vb.
 • Korku ve endişelerini açıklamasına fırsat vermek.
 • Doğum eylemi gerçekleşmesi kaçınılmaz ise doğumhane ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi birimlerle iletişim kurmak.

Hasta kontraksiyonları durdurulursa taburcu olabilir. Bu durumda hastaya yapılacak eğitimde aşağıdaki konular yer almalıdır:

 • Erken doğum belirtileri ortaya çıktığında, idrarını yaptıktan sonra 1 saat sol lateral pozisyonda yatarak dinlenmesi, 2-3 bardak su içmesi ve uterus kontraksiyonlarını yazarak kaydetmesi söylenmelidir.
 • Ağır fiziksel aktiviteden, uzun yolculuktan, sigara ve uyuşturucudan kaçınması konusunda bilgi verilir. Yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilgi verilir.
 • Cinsel birliktelik yaşamaması önerilir.

Şeyma Aracı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu