Aile Planlaması

Erkekte Tüplerin Bağlanması

Erkeklerde tüplerin bağlanması diğer adıyla vazektomi istedikleri sayıda çocuk sahibi olmuş ve bir daha çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler için oldukça etkili ve kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir.

Erkekte tüplerin bağlanması (vazektomi) Nedir?

Erkekte spermleri taşıyan kanalların  (vas deferenslerin) son derece basit bir cerrahi işlemle bağlanıp kesilmesi işlemidir.

Vazektomi gebeliği nasıl önler?

Erkeklerde testislerde oluşan spermler (erkek tohum hücresi), kanallar bağlanıp kesildiği için, cinsel ilişki sırasında meniye (erkeğin boşalma sırasında dışarıya attığı sıvı) geçemez ve kadının yumurtasını dölleyemez.

Erkekte tüplerin bağlanmasının olumlu yönleri nelerdir?

Gebelikten korunmada %100’e yakın etkilidir. İşlem sonrası gebelik olasılığı yok denecek kadar azdır. Kadınlarda tüplerin bağlanma işlemine göre daha basittir. Cinsel ilişkide sorun yaşanmasına neden olmaz ve cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz.

Erkekte tüplerin bağlanmasının olumsuz yönleri nelerdir?

Geri dönüşü oldukça zahmetli ve pahalıdır. İşlemden sonra 3 ay boyunca (en az 30 boşalma boyunca) yöntem kullanmaya devam edilmesi gerekir. Çünkü kanalların üst kısmına geçmiş spermler gebe kalınmasına neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.

Vazektomi kimler için uygundur?

Bir daha kesinlikle çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler, akli dengesi yerinde ve bilinçli bir şekilde bu kararı veren çiftler, çocuk sahibi olmasında sakınca bulunan kişiler (ağır psikiyatrik problemleri bulunan kişiler, ileri evre kanser hastaları vb.).

Vazektomi kimler için uygun değildir?

Gelecekte çocuk sahibi olmak isteyebilecek çiftler, kesin karar vermemiş olanlar, 30 yaş altında olan kişiler, başka birinin baskısıyla karar vermiş olanlar.

Erkeklerde tüplerin bağlanması işlemi nasıl uygulanır?

Geri dönüşü olmayan bir doğum kontrol yöntemi olduğu için işlem öncesi detaylı bir danışmanlık hizmeti alınmalıdır. İşlem öncesi çiftler işlem formunu birlikte imzalarlar.

Vazektomi İşlemi;

Vazektomi çok küçük bir cerrahi girişimdir. Testisleri örten deri önce uyuşturulur ve üzerinde kanalların geçtiği alana küçük bir delik açılır. Buradan kanallar (vas deferens) bulunarak önce bağlanır, sonra kesilir. İşlem süresi ortalama 10-15 dakika sürer. Deride işlem sonrası hiç iz kalmaz. İşlem sonrası hastanede yatmak gerekmez. Kişi isterse hemen işine dönebilir. Cinsel ilişkiye 2-3 gün içinde başlayabilir. (Ancak en az 30 boşalma boyunca prezervatif gibi etkili bir yöntemle korunulmalıdır).

Dikkat!

Vazektomi yaptıranlarda işlem sonrası; işlem yapılan alanda şiddetli ağrı, kızarıklık, ateş ve hassasiyet gelişirse, erkeğin eşinin âdeti gecikirse mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Erkekte tüplerin bağlanması ile ilgili söylentiler doğru mudur?

Birçok erkek, vazektomi ile ilgili söylentiler nedeniyle tüplerin bağlanmasına karşı ön yargılıdırlar. Yaşamlarının olumsuz etkileneceğini düşünürler. Oysaki bu işlem cinsel yaşamı olumsuz etkilemez, erkeklik hormonu testesteronun azalmasına neden olmaz, erkeğin dış görünüşünde herhangi bir değişikliğe neden olmaz, cinsel isteği ve yeterliliği azaltmaz, penisin sertleşmesinde ve boşalmasında hiçbir değişiklik yapmaz. Erkeklerde bütün bu olaylar eskisi gibi devam eder.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu