Gündem

Erkekler İçin 13 Yıl Etkili Doğum Kontrolü

Erkekler için üzerinde çalışılan doğum kontrol yönteminin tanıtımı Hindistan’da yapıldı. Altı ay sonra piyasaya sürülecek olan ilacın on üç yıl etkili olduğu ve hiçbir yan etkisi bulunmadığı söylendi.

ERKEKLER İÇİN DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ BULUNDU

Hindistan Medikal Araştırmalar Konseyi,  erkekler için doğum kontrol yöntemi üzerine çalışıyordu. Konsey, bir yöntem bulduklarını ve üç yüz kişi üzerinde test ettiğini açıkladı.

Altı ay sonra kullanılmaya başlanacağı söylenen ilaç, genel anestezi altında uygulanıyor. Spermlere engel olan ilaç, on üç yıl boyunca korunma sağlıyor. Uygulaması ise kasıktan yapılıyor.

YAN ETKİSİ YOK

Araştırmacılar, yapılan testlere dayanarak, henüz bir yan etkisi olmadığını söylüyor. ABD’de daha önce erkekler için bulunan doğum kontrol yöntemlerinin, tehlikeli yan etkileri olduğundan uygulanmadığı biliniyor.

UZUN YILLARDIR ÇALIŞIYOR

Araştırmacı Dr. RS Sharma, bu projenin üstünde yirmi beş yıldır çalıştığını belirtti. İlacın uygulanmaya başlaması için gereken izinleri almayı beklediklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler’in 2015 tarihinde yayınladığı rapora göre, tüm dünya genelinde doğum kontrolünün erkekler tarafından yapılmak istenmediği bilinmektedir.

KAYNAK: Hürriyet

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu