Kadın Sağlığı

Endometriozis (çikolata kisti) nedir?

Endometriozis (çikolata kistleri) birçok kadının ağrılı adet görmesine neden olan bir hastalıktır.  Önemli bir çocuk sahibi olamama (infertilite) nedenidir. Çok erken yaşta adet olanlarda, düzensiz adet olanlarda daha sık görülür.

Endometriozis (çikolata kisti) nedir?

Rahmin fonksiyonel tabakası olan endometriyal dokunun rahim (uterus) dışından başka bir yerde bulunmasına çikolata kisti denir. Sağlıklı bir kadında bu doku sadece rahim içindedir ve her ay östrojen ve projesteron hormonlarının etkisiyle kalınlaşır ve adetle (mesntruasyonla) birlikte soyularak adet kanaması olarak dışarıya atılır. Ancak Endometriyozisi (çikolata kisti) olan kadınlarda bu doku yumurtalıklarda, tüplerde, rahim ağzında bulunabilir, bunlarda menstruasyon dönemlerinde hormonlara yanıt vererek büyürler, iltihaplanmaya veya ağrıya neden olabilirler.

Endometriozis (çikolata kisti) belirtileri

  • En önemli belirtisi adet döneminde ağrı şikâyetidir.
  • Ara kanamalara neden olabilir.
  • Ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir.
  • Çok nadir olmakla birlikte endometriyal dokunun yerleştiği yere göre ishal, kabızlık, kanlı idrar ve deride renk değişikliklerine neden olabilir.
  • Tüplerde bulunuyorsa tüplerde yapışıklıklara neden olarak kadının gebe kalmasına engel olabilir.

Endometriozis (çikolata kisti) tanısı

Kasıklarında ve özellikle adet dönemlerinde şiddetli ağrı şikâyetleri yaşayan kadınlar mutlaka bir doktora başvurmalıdırlar. Kadınlara öncelikle jinekolojik muayene yapılır. Bazen yapılan muayene sırasında anlaşılmayabilir. Bu durumda Ultrason ve laporoskopi (karın içinin özel bir cisimle incelenmesi) gibi yöntemlerle tanı konur.

Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi

Çikolata kisti tedavisinde sıklıkla, doğum kontrol hapları, bazen de ameliyat önerilir. Endometriozis ameliyatlarında normalde bulunmaması gereken yerdeki endometriyal doku çıkarılır ve yapışıklıklar düzeltilmeye çalışılır. Ameliyatlar sıklıkla laporoskopik (kapalı ameliyat) olarak yapılır. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde ameliyat gebelik şansını artıracaktır. Kadınların yeterli ve dengeli beslenmeleri, düzenli uyumaları, düzenli spor yapmaları ağrıların azaltılmasında önerilir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu