Doğum

Emzirmenin faydaları nelerdir?

Emzirme bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun, eşi benzeri bulunmayan bir beslenme şeklidir. Emzirmenin annenin ve bebeğin sağlığında oldukça olumlu etkileri vardır. Anne sütü temiz, hazırlamayı gerektirmeyen, ısıtma gerektirmeyen, bebeğin sindirmede zorlanmadığı, içinde birçok hastalığa karşı koruyucu antikorları barındıran, bebeğin ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerini içeren, ücretsiz bir besin kaynağıdır. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmeleri için, her bebeğin yeterli anne sütünü alması gerekir. Her kadının bebeğine yetecek kadar sütü vardır. Tek bir meme bile bir bebeği beslemek için yeterlidir. Bebek emdikçe ve memeler boşaldıkça süt yapımı artar. Özellikle yenidoğan bebeklerin her iki saatte bir emzirilmesi, gecede iki saatte bir emzirmeye devam edilmesi gereklidir. Memelerde süt birikmesi sütün üretimini durdurur. emzirmenin faydaları nelerdir ;

Emzirmenin bebeğe faydaları nelerdir ?

Emzirme bebeklerin hastalanma ve ölme riskini azaltır.

Emzirme sırasında anne ve bebek fizyolojik ve davranışsal bir uyum içerisindedir. Bebeğin annenin kucağında olması fiziksel temas sağlayarak bebeğin kendini güvenli hissetmesini sağlamakta ve emzirilen bebeklerin psikolojik gelişimleri olumlu etkilenmektedir.

Emzirme bebeğin psiko-motor ve zihinsel gelişimini hızlandırır. Yapılan çalışmalar, anne sütü ile beslenen bebeklerin ileriki yaşamlarında daha yüksek zekâya sahip oldukları, okul başarılarının yüksek olduğu ve daha mutlu çocuk oldukları bildirilmiştir.

Emzirme bebeklerin diş ve damak gelişimini de olumlu etkiler. Mama ile beslenen bebeklerde, mama sıklıkla biberonla verildiği için, bu bebeklerde ilerde damaklarda sorun ve diş eğrilikleri görülebilir.

Anne sütü bebeği birçok hastalıktan (zatürre, orta kulak iltihabı, ishal, mide barsak hastalıkları, menenjit, kızamık vb.) korur. Emzirmenin en önemli faydalarındandır.

Bebeklerin bağışıklık sitemini güçlendirerek egzama, astım gibi alerjik hastalıkları azaltmakta, kilolu bireyler olmasını önlemekte, şeker hastalığı gelişme riskini azaltmaktadır.

emzirmenin bebeğe faydaları

Emzirmenin anneye faydaları nelerdir?

Emzirmenin bebek kadar anneye de faydası vardır.

Doğumdan sonra emzirmeye hemen başlatılması, kadının kanama miktarınız azaltarak, rahmin doğum sonrası eski boyutlarına daha kolay ulaşmasını sağlar.

Emziren anneler gebelik öncesi normal kilolarına daha kolay dönerler.

Emzirme; annelerin bebekleri ile duygusal bağlarını geliştirmekte, emzirme sırasında ve sonrasında salgılanan hormonlar (oksitosin, endorfin gibi) nedeniyle kadınlar kendilerini daha mutlu ve zinde hissetmektedirler.

Emzirme kadının kendine olan güven duygusunun artmasına neden olur. Emziren annelerin bebeklerini terk etme oranları daha düşüktür.

Emzirme kadınlarda meme ve yumurtalık kanseri gelişme riskini azaltır.

Emziren kadınların ileriki yaşamlarında kemik erimesi riski (osteoporoz) diğer kadınlara göre daha azdır. Kemik erimesi kemiklerin kolaylıkla kırılmasına neden olduğu için önemli bir sorundur.

Yapılan bazı çalışmalar, uzun süre emzirmenin kadınlarda şeker hastalığı (tip 2 diyabet) gelişme riskini azalttığını ortaya koymuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu