Doğum Sonu Dönem

Emzirirken ilaç kullanımı

Emzirme anne ve bebek için oldukça önemli ve bebeğin gelişimi için son derece değerli bir eylemdir. Emziren anneler, sütün kalitesinin iyi olması için emzirme döneminde beslenmelerine dikkat etmelidirler.

Bu dönemde beslenme kadar ilaç kullanımı da önemlidir. Çünkü kullanılan ilaçlar süte geçerek, süt aracılığı ile bebeğe geçerler ve bu bazen tehlikeli durumlara neden olabilir.

Hiçbir anne kendisinin sağlıksız olmasını ve emzirirken ilaç kullanımı nı istemez, ancak bazen sağlık sorunları olabilir. Bu durumda ilaç kullanmak zorunda kalabiliriz. Önemli olan doktora danışmadan ilaç kullanmamaktır. Her ilacın yan etkisi vardır ve her ilaç mutlaka bir miktarda olsa anne sütüne geçer.

Bebeklerin en değerli besin kaynağı olan anne sütünden mahrum kalmaması için seçilen ilaçların doğru seçilmesi son derece önemlidir.

Anneler kesinlikle doktora başvurmadan kesinlikle ilaç kullanmamalıdırlar. Herhangi bir nedenle doktora başvurduğunuzda bebeğiniz olduğunu ve emzirdiğinizi belirtmelisiniz. Size önerilen ilaçların prospektüsünü okuyarak emzirme sırasında uygun olup olmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Eğer kronik bir hastalığınız var ve ilaç kullanımınız zorunlu ise (şeker hastalığı, tansiyon hastalığı vb.) doktorunuzla iletişim kurmalı ve ilaçlarınızın ayarlanmasını sağlamalısınız. Doktorun emzirme sırasında kullanmanız için yazdığı ilaçları mümkün olduğu kadar emzirme işlemi bittikten sonra kullanmalısınız, bu sayede emzirme sırasında anne sütünün içinde daha az miktarda ilaç olmasını sağlamış olursunuz.

Bazı durumlarda kullanılan ilaçlar nedeniyle annenin emzirmesine izin verilmez. Anneler mecburen bebeklerini mamaile beslemek zorunda kalabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu