Bebek Bakımı

Emzik Kullanımı

Emzik Kullanımı doğru mu?

Öncelikle belirtmek gerekirse emzik kullanımı emmeyi azaltabileceği ve diş sorunları gibi çeşitli sorunlara neden olabileceği için önerilmemektedir. Bebek bakımında anneler bazen bebeği uyutmak için emzik kullanabilirler. Ancak önerilen kullanılmamasıdır.

Emzik nasıl seçilir?

  • Araştırmalara göre ideal emzik; ince ve uzun, yassı, eğilip bükülebilir cinsten olmalıdır. Emziğin alt ve üst bölümlerinin belirgin olması bebeğin emziği kendi başına ağzına alabilmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ağız boşluğuna temas eden yüzey geniş olmalıdır. Böylece damağa yapılan basınç azalacak ve uzun süreli kullanımdan doğacak risklerde azalma olacaktır.
  • Farklı renkte ve uçta emzik modeli çeşitleri mevcuttur. Yeni emzik seçimi sırasında ebeveynler değişik birkaç emzik almak isteyebilirler. Emzikler ilk 6 aylık bebekler ve ve 6 aydan büyük bebeklere olmak üzere farklı boyutlarda satılmaktadır. Hangi boyutta ve modelde olursa olsun emzik seçiminde bebeğin ağzına tamamen girmemesine ve emziğin sağlam olmasına dikkat edilmelidir.
  • Emziğin yüzeyinde hava akımını sağlaması açısından deliklerin olması önemlidir. Deliklerin olmaması durumunda cilt ve emzik arasında salya birikimi olur. Bu da ciltte tahriş ve kızarıklığa neden olur.
  • Lateks emzik ve silikon emzik olmak üzere iki emzik vardır. Silikon memeli emzikler daha sert, kolay temizlenebilir olduğu ve koku yapmadığı için tercih edilebilir. Lateks memeli emzikler daha yumuşak olduğundan bebek bunu ağzından daha hızlı atacaktır. Lateks emzik kullanılacaksa bebeğin lateks alerjisinin olup olmadığı bilinmelidir.

Emzik kaç ay kullanılabilir?

Bebeğin emziği ne kadar sık emdiği kullanım süresi için önemlidir. Emziğin memesi zamanla ve kullanım sıklığı yoğunsa yıpranacaktır. Bu nedenle emziğin memesi bebeğe verilmeden önce kontrol edilmelidir.

Emziğin yıpranması kontrol edilirken üzerinde delik ya da yırtık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunların olması durumunda bebeğin ağzı zarar görebilir. Bazı emzik memeleri zamanla yapışkan bir hal alabilir. Bu durum olduğunda emzik atılmalıdır.

Emzik kullanımı için önerilen; yıpranma belirtileri görülür görülmez yıpranan emziğin atılıp yenisinin alınmasıdır.

                                                                                                                                                                        Lale

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu