Cilt Bakımı

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Elma sirkesi birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle de zayıflama ve yüz maskesi yapımında elma sirkesinden yararlanılmaktadır. Elma sirkesinin lekeleri giderici etkisi olduğu bilinmektedir. Peki , elma sirkesinin zararları var mıdır?

Elma sirkesinin sağladığı faydalar o kadar fazladır ki genellikle zararları göz ardı edilir. Elma sirkesi metabolizmayı hızlandırır, kilo verirken yağ yakımını hızlandırarak kilo vermenizde hızlı sonuç almanız açısından oldukça yardımcıdır. Eğer elma sirkesini yemek yemeden önce tüketirseniz sofrada çok yemek yemenizi engelleyecek ve size tokluk hissi verecektir. Elma sirkesinin aşırı tüketiminin mide sorunlarına da yol açtığı bilinmektedir. Aşırı tüketim son derece zararlıdır. Cilt bakımı yaparken elma sirkesini soda ile karıştırıp yüzünüze sürdüğünüz zaman sivilcelerinizin kuruduğunu ve iyileştiğini göreceksiniz.

Sivilcelerinizden şikayet ediyorsanız elma sirkesi maskesini yüzünüze uygulayabilirsiniz. 1 çorba kaşığı gül suyu, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın ve bir pamuk ile sivilcelerinizin olduğu yere sürün. Bu maske cildinizde 30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi her gün yapmanızda sakınca yoktur. Düzenli uygulamalarda bu maske daha hızlı sonuç verecektir.

Elma sirkesi selülit tedavisinde de kullanılmaktadır. Bayanların en büyük sorunu olan selülit, düzenli olarak yapacağınız bu karışımla en aza indirgenebilir. 20 ml zeytinyağı, 3 damla limon yağı, 3 damla ardıç yağı, 3 damla lavanta yağını karıştırın ve selülit olan bölgelere masaj yaparak yedirin ve bu karışımı cildinizde 1 saat bekletin. Daha sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 1 kere yapmanız durumunda selülitlerinizde gözle görülür şekilde azalma göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu