El ve Tırnak Bakımı

Elleri Nemlendirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Zaman zaman ellerimiz kurur, çatlar ve büyük ölçüde nem kaybeder. Böyle durumlarda tekrar nem kazanması için uzun süre bakım yapmak gerekir. Hazır veya ev yapımı ürünlerle elleri nemlendirmek için ne yapılmalıdır? Şimdi bu soruyu yanıtlayacağız.

Kuru Elleri Nemlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kuru elleri nemlendirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bu yöntemlerden biri el losyonu almaktır. Çantanızda bu ürünü sıkça bulundurabilir ve nem dengesini koruyabilirsiniz.

Losyon alırken ellerinize en iyi gelecek losyonu seçmelisiniz. Özellikle içeriğinde shea yağı ve B vitamini olan losyonu tercih etmeniz önerilir. Böylece ellerinizi yumuşatırken sağlığını da korumuş olursunuz.

Elleri Nemlendirmek İçin Doğal Yağlar

Doğal yağların nemlendirici etkisini bilmeyen yoktur. Bu yüzden az önce de söylediğimiz shea yağı gibi bitkisel ve hayvansal doğal yağlarla ellerinizi nemlendirebilirsiniz. Organik oldukları için daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Hangi Doğal Yağlar Nemlendirici Etkilidir?

♦ Avokado yağı
♦ Badem yağ
♦ Aloe vera yağı
♦ Hindistan cevizi yağı
♦ Kakao yağı
♦ Ayçiçeği yağı
♦ Zeytinyağı

Peeling ile El Bakımı Yapmak

El bakımı için sadece losyon ve kremler yetmez. Evde yaptığınız birkaç tarifle de ellerinizi koruyabilirsiniz. Peeling yapmak el bakımı için en iyi yöntemlerden biridir.

Peeling Tarifi

Bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve bir yemek kaşığı toz şekeri karıştırın. Bu karışımı ellerinize uygulayın. Ayda bir kez tekrarlarsanız ellerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Eğer hoş bir koku istiyorsanız bu peeling karışımına nane yağı ekleyebilirsiniz.

Çorap ile El Bakımı Yapmak

Soğuk havalar cilde daima zarar verir. Şüphesiz ki elleri nemlendirmek için daha iyi bir zaman olamaz. Çorap yöntemi ile el bakımı yapmak ellerin nem dengesini korur.

Çorap Yöntemi ile El Bakımı Nasıl Olur?

Çoraplar mikro dalga fırında on beş saniye kadar ısıtılır. Cilde en iyi gelen losyon sürülür ve çoraplar giyilir. Yirmi dakika bekletildikten sonra çıkartılır. Çorap yerine eldiven de denenebilir.

NOT: Bu uygulama ayak bakımı için de yapılabilir.

El Bakımı İçin Doğru Bilinen Yanlış

Limon ve vazelin uygulaması herkesin bildiği ve sıkça duyduğu bir el bakımı yöntemidir. Fakat vazelinin kuru ele uygulanmaması gerekir. Çünkü kuru ellere uygulandığında gözenekleri tıkar ve nemlendiricilerin gözeneklerin içine girmesine engel olur.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu